• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Westernové městečko na Žďársku hledá brigádníky

  18.6.2024
  Simona Knotková

  Zábavní park Šikland na Žďársku přibírá na letní sezonu stovku brigádníků.

  Ubytování s programem pro turisty nabízí od července do srpna, jinak tam jsou především firemní akce, řekl novinářům podnikatel Libor Šikl. Uvedl, že roční návštěvnost parku s westernovým městečkem a ubytovacími kapacitami se pohybuje mezi 50 000 a 60 000 lidí.

  Zábavní park navštěvují hlavně Češi. „Cizinci jezdí málo,“ uvedl Šikl. V areálu se konají také dětské letní tábory. Firemních akcí tam je i 120 za rok, nejvíc jich bývá zjara a na podzim.

  Zábavní park začal Šikl budovat před třemi desítkami let, nyní má 80 hektarů pozemků. Teď se snaží zvyšovat jeho soběstačnost. Podnik má vlastní dřevovýrobu, kde zpracovává dřevo i ze svého lesa. „Máme svůj katr, postavili jsme novou čističku odpadních vod,“ řekl podnikatel. Dodal, že v areálu jsou rozvedené optické kabely s internetem. Areál je vytápěný spalováním dřevní štěpky.

  „U takového zábavního parku potřebujete hlavně hodně elektriky, hodně vody a kam s odpady,“ řekl Šikl. Po zkušenostech s nedávným zdražováním elektřiny se zaměřuje na vlastní zdroje energií. Uvedl, že nyní začaly fungovat dvě fotovoltaické elektrárny a další dvě budou zprovozněné do konce měsíce, v součtu budou mít výkon 120 kilowattů. Podle jeho odhadu by mohly pro park zajišťovat 30 procent elektřiny. Vyrábět by chtěl energie i pomocí vody a větru. Náklady na tyto investice Šikl neuvedl.

  Šikland je podle provozovatelů největší přírodní zábavní park v Česku. Má 40 stálých pracovníků. Je tam 200 hotelových lůžek a kemp, kde kromě stanu a karavanu mohou návštěvníci přenocovat v chatkách a srubu. Ubytovací kapacity jsou podle Šikla na letošní sezonu rezervované asi ze 70 procent, nejvíc naplněné jsou víkendy.

  V parku jsou kupříkladu i jezdecká hala a jízdárna, venkovní aréna, offroadová dráha či koupací biotop. Pod Šikland patří rovněž strašidelný zámek v blízké Dolní Rožínce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte