• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Z dostihového závodiště v Chuchli má být jezdecký areál evropské úrovně

    Cvalové dostihy se v Chuchli konají od roku 1906. Za éry první republiky se těšily velké přízni veřejnosti a jejich navštěvování bylo i společenskou událostí.

    Nový vlastník chuchelského závodiště, rodina Vítkových, odhalila plány na jeho proměnu v moderní jezdecký areál mezinárodního standardu. Ambiciózní projekt si klade za cíl navrátit závodiště mezi evropskou elitu, povýšit kvalitu dostihů na špičkovou mezinárodní úroveň, rozšířit sportovní nabídku o nové jezdecké disciplíny a celkově zvýšit komfort jezdců i všech návštěvníků. Plány počítají s renovací hlavní divácké tribuny, s výstavbou stájí i jezdeckých hal či nových sportovních povrchů. Realizace projektu si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, vlastníci ji budou financovat z vlastních zdrojů.

    „Naší ambicí je vytvořit z Velké Chuchle centrum českého jezdeckého sportu s mezinárodním přesahem i místo, které bude rozvíjet komunitní život a stane se přirozenou volbou pro trávení volného času. Nahrává tomu jak výhodná poloha nedaleko Prahy, tak rozlehlost i plánovaná nová podoba areálu,“ říká ředitel závodiště Martin Pecka. Návštěvníci jistě ocení příjemnou parkovou úpravu celého areálu, širokou nabídku gastronomie a rozšíření atrakcí pro rodiny s dětmi.

    Šetrný k životnímu prostředí

    Současný stav závodiště ukazuje, že zásadní obnovu potřebuje téměř vše. Povaha areálu, jeho logistika i budovy již dlouho nevyhovují potřebám moderního provozu. Na celkovém stavu dostihového závodiště se podepsaly povodně v letech 2002 a 2013 a následná nedostatečná sanace postižených míst i absence výraznějších investic v uplynulých desetiletích.

    Projekt budoucí podoby závodiště připravuje se svým týmem zkušený architekt profesor Petr Hrůša. „Při projekci, výběru materiálů a stavbě budeme brát v potaz řadu kritérií, mezi něž zcela jistě patří nízká ekologická zátěž včetně šetrného zacházení s vodou. Estetická koncepce odpovídá rozloze areálu rozkládajícího se na 500 tisících metrech čtverečních. Zároveň je zásadní vysoká funkčnost, která je nutná pro každodenní provoz,“ uvádí Petr Hrůša. Nový areál bude plně respektovat trendy v oblasti energetické šetrnosti i ohleduplný přístup k životnímu prostředí, které jej v každém svém aspektu zasadí do souladu s přírodou.

     



    Nepřehlédněte