Z historických vodních nádrží výstavní místo. Co skrývá výstava Chrám kamene v Brně

Další fotky

Město Brno nabízí mnoho velmi zajímavých a turisticky atraktivních míst. V nedávné době přibylo další lákadlo. Na hradě Špilberk, uvnitř východního výběžku barokního opevnění, najde návštěvník působivou expozici s názvem Chrám kamene.

Expozice je umístěna ve dvou upravených nádržích vodojemů. Nádrže jsou hluboké šest metrů a původně byly přístupné pouze horními šachtami. Při rekonstrukci však byl proražen nový vchod a původně oddělené nádrže byly i propojeny. Starší nádrž byla postavena v roce 1870 a ta novější roku 1900. Obě nádrže sloužily jako zásobárny vody pro Brno až do 20. let minulého století. Od roku 1913 začal přivádět do Brna vodu Bezovský vodovod, a tak nádrže postupně přestaly svoji funkci plnit. Desítky let chátraly bez využití až do zahájení rekonstrukce v roce 2017. Roku 2019 pak byla rekonstrukce dokončena a bývalé vodojemy se tohoto roku před několika týdny dočkaly zpřístupnění pro veřejnost. Díky jedné z posledních velkých rekonstrukcí hradu Špilberk, která stála 100 milionů korun, z čehož 90 milionů pokryly dotace, tak vznikl tento další atraktivní prostor.

Muchova Slovanská epopej bude mít svůj domov v novém Lapidáriu na Výstavišti

V expozici Chrám kamene tak návštěvníci mohou spatřit náhrobky z již neexistujícího hřbitova a i z dalších již zaniklých staveb. Nejstarším exponátem je náhrobek rektora Alberta z Krosna datovaný do roku 1399. Původně se nacházel v kostele sv. Mikuláše na dnešním náměstí Svobody. Zajímavé jsou kamenné svorníky klenby gotické Královské kaple, která zanikla při rozšiřování Dominikánského náměstí v roce 1908. Nepřehlédnutelná je gotická konzola s mužskou tváří ze Židovské brány a Boží muka z roku 1494 od Valeriana Planera. Pozornost poutá také socha sedícího Turka. Některé z artefaktů byly vystaveny v Křížové chodbě nové radnice, kde bylo umístěno lapidárium. Doposud zde několik z nich i zůstalo. Muzeum však nedisponovalo tak velkými prostory, jako nabízí právě i bývalé vodní nádrže.

FOTO: Chrám kamene

Chrám kamene - Chrám kameneChrám kamene - Chrám kameneChrám kamene - Chrám kameneChrám kamene - Chrám kameneChrám kamene - Lapidárium náhrobek
Další fotky
Chrám kamene - Lapidárium TurekChrám kamene - Lapidárium Brno

Jelikož je o prohlídky velký zájem, je nutná předběžná rezervace na určitý čas. Průvodce  návštěvníkům podá zajímavý výklad týkající se nejen historie a výstavby vodojemu, ale rovněž i ohledně zajímavosti jednotlivých exponátů. Bývalé vodojemy se tak přidaly k dalším místům, kde můžeme v letních měsících spojit poznávání naší historie s příjemným ochlazením. Připomeňme například podzemí pod Zelným trhem, kostnici u kostela sv. Jakuba nebo muzeum mučících nástrojů či bývalé kryty CO pod Špilberkem. V budoucnu by město také rádo zpřístupnilo vodojemy pod Žlutým kopcem. Doufejme tedy, že se brzy dočkáme zpřístupnění veřejnosti i dalších brněnských památek.

Včera, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Včera, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Včera, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
9.7.2020
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
9.7.2020
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
9.7.2020
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
9.7.2020
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama