Za vraždu těhotné ženy z Prachaticka poslal soud muže na 26 let do vězení

21.1.2022
Jiří Bydžovský

Krajský soud v Českých Budějovicích dnes poslal do vazby Pavla B. , který ,podle něj , loni zavraždil těhotnou ženu v Netolicích na Prachaticku. Ve vězení si osedí 26 let. Státní zástupce navrhoval výjimečný trest. Obhájkyně pak navrhla zprostit muže obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy. Pavel B. už byl za jednu vraždu dříve odsouzen. Odseděl si 12,5 roku. Propuštěn byl v roce 2019.

„Krajský soud provedl podrobné precizní dokazování. Máme za to, že veškeré rozhodné skutečnosti podrobil soud přezkumu. Krajský soud shledal obžalovaného vinným. Byl jedinou osobou, která se v té době nacházela na místě činu . Snažil se velmi pečlivě zahladit stopy, což důkazní situaci také zkomplikovalo,“ řekl v odůvodnění soudce Milan Kučera. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou.

Státní zástupce Roman Tibitanzl uvedl, že obžalovaný Pavel B. loni v dubnu škrtil svou o deset let mladší známou, když byl u ní na návštěvě. Nakonec ji podle Tibitanzlho udusil, když jí přes hlavu navlékl plastový pytel od briket. Její polonahé tělo hodil potom do jímky. Muž byl opilý a pod vlivem pervitinu. „Za velmi podstatné je nutno zmínit závěr znaleckého posudku, že pobyt obžalovaného na svobodě je nebezpečný pro společnost, zejména bude-li užívat alkohol nebo návykové látky . Má sklon k záměrnému zkreslování skutečnosti. Je to zvlášť závažný zločin vraždy, neshledal jsem polehčující okolnosti,“ řekl Tibitanzl.

Ženu našli policisté po třech dnech pátrání v jímce na vodu na dvoře domu v Netolicích, kde bydlela s nezletilou dcerou. „Neublížil jsem jí, neměl jsem jediný důvod. Nicméně je mně líto, co se stalo,“ řekl dnes Brož u soudu.

Obhájkyně dnes řekla, že Brož mívá výpadky paměti, i poté když pije alkohol a šňupe pervitin, pod jejichž vlivem byl i v noc vraždy. Kvůli nepřímým důkazům navrhla Brože zprostit obžaloby v plném rozsahu.

Tibitanzl zmínil, že muž se pozůstalým dosud neomluvil. Podle psychiatra Václava Šnorka je prognóza ohledně možné Brožovy resocializace velmi nepříznivá. Dcera zavražděné a matka zavražděné žádají odškodnění, každá 2,1 milionu Kč. Dceři soud přiznal 1,4 milionu, matce zavražděné milion. Dcera se po smrti matky musela přestěhovat, změnit školu. „Přišla o svého nejbližšího člověka,“ řekl u soudu její zmocněnec.

Brože už jednou za vraždu odsoudili. V říjnu 2006 napadl v Netolicích muže v rodinném domku svého kamaráda. Zasadil mu tehdy šest bodných a řezných ran, byl podnapilý.

Zdroj:čtk


Témata:

Nepřehlédněte