Zabiják policistů, který nakonec skončil ve Vltavě

Radoslav Šustr trpěl chronickým zánětem trojklanného nervu. Z nesnesitelných bolestí šílel a zapíjel je dryákem z algeny a piva. Když na něj v tomhle stavu narazila za volantem embéčka dvojice dopravních policistů, než aby přišel o papíry, rozhodl se je na místě zastřelit. Před skokem do Vltavy ještě donesl své ženě karafiáty.

Nesnesitelnou bolest hlavy, se kterou mu lékaři nedokázali pomoci, řešil Šustr kombinací alkoholu a utišujících prášků. Tento jinak vzorný pracovník a otec sedmnáctileté dcery byl proto čím dál zoufalejší. Jen pro ilustraci – jednou, když ho znovu přepadly úporné bolesti, které tentokrát přičítal nemocným zubům, což jím navštívený dentista odmítl, vytrhl si Šustr několik zubů sám kleštěmi kombinačkami.

Radoslav Šustr. Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

V ten nešťastný Den dětí v roce 1972 pozval svého nejlepšího kamaráda Zdeňka Stárka zastřílet si. Chtěl vyzkoušet svou španělskou pistoli. Jezdili z místa na místo a trefovali se do sloupů, lamp či plechových cedulí. Také se zastavili na pomezí Smíchova a Košíř na Podbělohorské ulici. Tam upoutali pozornost hlídky příslušníků VB. Ti si všimli oblaků dýmu, které vycházely z výfuku starší škodovky. Když navíc zjistili, že řidič sotva vládne jazykem, dali mu dýchnout. Trubička zezelenala. Požádali ho proto o doklady. Místo toho na ně ale Šustr se slovy: „Já vám dám doklady!“ vystřelil. K zemi se zhroutil mrtvý nadporučík Ladislav Světel a těžce zraněný nadstrážmistr Pavel Procházka. Vyděšený Stárek z místa činu okamžitě utekl a Šustr poodjel půl kilometr do nedaleké třešňové aleje, kde auto opustil.

Policisté se nestřílí!

Díky popisu zraněného Procházky i lékárničce v Šustrově autě podepsané jeho jménem měli vyšetřovatelé poměrně brzy jasno, kdo střílel. A protože zaútočil na jejich lidi, uspořádali na něj doslova štvanici. Jeho fotografie se vzápětí objevila v tisku i televizi. Tehdejší elitní kriminalista major Jaroslav Zahrádka popsal pátrání, do kterého se zapojily desítky po zuby ozbrojených policistů, jako „monstrózní“.

Celkový pohled z navigace na břeh. Šipkou označena bóje, kde bylo zachyceno tělo. Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Šustr, na kterého čekali i u něho doma, se jim ale dokázal vyhýbat. Se svou ženou Štěpánkou se ještě naposledy setkal před košířským kinem Zvon. Přišel tam se dvěma karafiáty, které jí předal s prosbou, ať mu odpustí a ať vše nějak vysvětlí jejich dceři. I když naléhala, ať se s ní za dcerou vrátí sám a pak se přihlásí na policii, nepořídila. Objal ji na rozloučenou, řekl jí, ať na něho vzpomínají v dobrém, a odešel směrem k Andělu. Štěpánka Šustrová, kterou po příchodu domů zadrželi detektivové, si byla jistá, že se s ní její muž loučil naposledy a že spáchá sebevraždu.

Kriminalisté věděli, že Šustr miloval Vltavu, zejména v úseku mezi smíchovským přístavem a železničním mostem. A také trochu počítali s tím, že právě tam by mohl chtít skoncovat se životem.

Doklady na kameni

Hned druhý den po vraždě, při společném sledování pořadu Federální kriminální ústředna pátrá, si jeden ze štamgastů smíchovské hospody uvědomil, že Šustra ráno viděl. Když rybařil u Vltavy, šel prý kolem něj proti proudu řeky. A za chvíli k němu po vodě připlaval i jeho občanský průkaz. Rybář ho dal vyschnout na kameny, ale pak ho tam zapomněl. Ačkoliv se mu nejdříve v hospodě vysmáli, později to několika hostům nedalo a vydali se k navigaci. Byla tam – občanka na jméno Šustr.

Tělo Radoslava Šustra našli v řece za jedenáct dnů. U pasu měl přivázanou tašku naplněnou kamením a cihlami a pistolí prostřelený spánek. Pitva později prokázala, že skutečnou příčinou smrti bylo utopení.

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Dnes, 08:57
Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o...
Reklama