• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Začala prořízka nežádoucích dřevin v rezervacích, chrání se tak koniklece

  27.1.2023
  Jan Štoll

  Ochránci přírody z ekologického sdružení Rezekvítek začali na jihu Moravy vyřezávat nežádoucí dřeviny ve třech chráněných územích stepního charakteru. Práce se týkají území na brněnském Kamenném vrchu, Obřanské stráni v Brně a také stepní stráně u Komořan na Vyškovsku. Cílem je především ochrana vzácných konikleců.

  V přírodní rezervaci Kamenný vrch na pomezí čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice roste pohromadě údajně nejvíce konikleců velkokvětých na světě. Odborník jich v roce 2021 napočítal bezmála 63 400. Ochránci lokalitu od nežádoucího porostu čistí v místech, kde na přelomu let 2018 až 2019 uschl jehličnatý les. V západní části rezervace chtějí také propojit tři menší louky do jedné velké. „Cílem je zvětšení prostoru pro obě místní populace koniklece velkokvětého a koniklece lučního,“ uvedl za Rezekvítek Vilém Jurek.

  Obdobné práce se týkají Obřanské stráně. „Díky zásahu se rozšíří svahy se stepní vegetací, kde roste kromě koniklece také pět druhů vzácné trávy rodu kavyl: kavyl chlupatý, Ivanův, sličný, tenkolistý, vláskovitý. Mimochodem je to český unikát, kdy na jednom území roste pohromadě tolik kavylů,“ upozornil Jurek. Ochránci v místě také zlikvidují pajasan žláznatý, který se v místě šíří. Jde o invazivní a vysoce odolný strom, který často zplaňuje a nekontrolovatelně se šíří především právě ve městech.

  U Komořan na Vyškovsku se zásah týká nejen ochrany konikleců, ale i škardy panonské, která v ČR už jinde neroste. „Budeme provádět čištění svahů, aby se křoviny nešířily do prostoru. Zároveň budeme vytvářet potenciální plochy pro škardu,“ řekl Jurek.

  Peníze na projekt ochránci získali z Plánu národní obnovy. S pracemi začali v lednu, v této fázi skončí v březnu. Pokračovat ale budou i v letních sezonách 2023 a 2024, kdy je v plánu následná péče spojená s odstraňováním takzvaných výmladků a kosením. „Zvláštní přístup si vyžádá likvidace pajasanu žláznatého, který se musí likvidovat buď v době kvetení, což je červen a červenec, nebo v druhé polovině léta,“ upozornil Jurek.

  ČTK/STO


  Témata:

  Nepřehlédněte