Paní Jitka darovala krev poprvé v pětapadesáti letech letos v lednu. „Možná je to trochu ostuda, že tak pozdě,“ říká. Neodolala výzvě přátel Spolku pro vojenská pietní místa a zúčastnila se společného odběru v Thomayerově nemocnici.
„Sešlo se nás pět a byli jsme v dobré náladě. Jako prvodárce mě sestra zapsala do kartotéky a musela jsem vyplnit povinný dotazník. Následoval odběr vzorku na krevní obraz a pohovor s lékařkou, která posoudila, zda jsem vhodný dárce. Pak už přišel samotný odběr, úplně bezbolestný proces. Odběrová jehla je trochu širší než běžná, kterou známe. Odebrali mi asi čtyři sta padesát mililitrů, což je přibližně deset procent z celkového množství krve v těle. Při vstupu každý dostane půllitrovou lahev s vodou a během odběru musí pít, aby se vyrovnal krevní tlak. Odběr netrval déle než deset minut.“
Po ukončení procesu vnímala mírný pokles tlaku, ale tento stav se rychle srovnal. „Organismus na ztrátu krve reaguje vyplavením endorfinů, tak jsme byli všichni ve skvělé náladě. Když po několika hodinách jejich působení odeznělo, dostavila se nezvyklá únava, ale během hodiny byla pryč,“ líčí zážitek. Jako prvodárce dostala tradiční odznak Krůpěj krve a při příští návštěvě obdrží průkaz dárce.
Mezi osmnácti a šedesáti
Dárcem se může stát každý zdravý člověk, který se sám svobodně rozhodne a splňuje předepsané podmínky. Vhodnost zájemce posoudí lékař bezprostředně před případným odběrem. Zájemce by měl být ve věku mezi osmnácti a šedesáti lety o váze minimálně padesát dva kilogramy. Jako negativní kritéria jsou hodnocena například vážnější alergie, přisáté klíště v posledním měsíci, prodělaná tuberkulóza, transplantace některého z orgánů, onemocnění jater, alkoholismus, pohlavní nemoc, pobyt v nápravném zařízení v posledních šesti měsících, onemocnění srdce a cév, podstoupení akupunktury, piercingu či tetování mimo zdravotnické zařízení posledním půl roce nebo například pobyt ve Velké Británii a Francii delší než šest měsíců v letech 1980 až 1996.
Nejbližší nemocnice nebo Český červený kříž (ČČK) disponuje dostatkem kompetentního personálu, který rád a ochotně poradí, co dělat v případě, že chceme rozšířit řady dobrovolných dárců.
Dobrý pocit, že jsme někomu pomohli
Dárcovství krve je dobrovolné a bezplatné. Statistiky jasně ukázaly, že vidina přímé platby za konkrétní odběr, přivádělo do řad dárců jedince, kteří byli kvůli přivýdělku ochotni zatajit důležité údaje o sobě, svém chování a zdravotním stavu. Důvodem snahy o bezplatné dárcovství krve a jejích složek je snaha zajistit maximální bezpečnost příjemce, tedy toho, komu má krev pomoci, nikoli jej na životě ohrozit.
Kromě dobrého pocitu, že jsme někomu pomohli zachránit život, budeme mít pravidelný přehled o svém zdravotním stavu. Odběr si může každý dárce odečíst z daňového základu (jeden odběr ve výši cca 2000 Kč). Někteří dárci mají nárok na proplacení jízdného z místa bydliště do místa odběru a zpět. Většina zdravotních pojišťoven nabízí svým pojištěncům – dárcům řadu výhod, jako jsou vitamíny či jiné dárky. Více informací sdělí každému jeho zdravotní pojišťovna. Bezplatní dárci jsou oceňováni Českým červeným křížem plaketami profesora Janského a zlatými kříži ČČK.