Záchranná stanice pro zvířata Zelené Vendolí se potýká s nedostatkem peněz

25.10.2021
Jan Štoll

Propad příjmů stanice způsobila protiepidemická opatření, v poslední době také výrazně rostou provozní náklady. Kdyby se nepodařilo sehnat příspěvky, musela by stanice výrazně omezit svou činnost, řekl její vedoucí Josef Zelený.

Provoz stanice pokrývá rozsáhlé území v okolí měst Blansko, Boskovice, Bystřice nad Pernštejnem, Česká Třebová, Lanškroun, Moravská Třebová, Svitavy nebo Tišnov. Objíždění celého teritoria se prodražuje kvůli rostoucím cenám pohonných hmot, rostou ceny krmiv a dalších potřeb pro zvířata.

„V covidové době jsme museli přestat dělat přednášky, zavřít okruhy pro veřejnost, nemohli jsme se věnovat školním dětem, což všechno bylo částečně placené a pomáhalo nám to, tak to nám poměrně zatlo tipec,“ uvedl Zelený.

Záchranná stanice financuje svou činnost zčásti z příspěvku Českého svazu ochránců přírody, pod nějž spadá. Další peníze si musí každoročně shánět od měst a obcí, například Svitavy jí ale zatím na letošek neschválily stotisícovou dotaci. Část financí pochází také z příspěvků veřejnosti a z příjmů za exkurze, ekologickou výchovu a přednášky.

Roční rozpočet stanice mírně přesahuje milion korun. „Je to smutné. Měli bychom se starat o zvířata a zatím se staráme o to, abychom přežili,“ řekl Zelený.

Historie stanice pod níž je i psí útulek se začala psát kolem roku 1987. Cílem je poskytnutí pomoci volně žijícím zvířatům v nouzi, která spočívá v koncentraci nalezených, opuštěných mláďat a poraněných či nemocných zvířat na zajištěných sběrných místech regionu a jejich svozu. Dále pak v případném odborném ošetření, následné léčbě zraněných či nemocných živočichů. V lepším případě pak vypouštění uzdravených jedinců zpět do přírody.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte