• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zadlužit se kvůli dovolené? V Česku každý dvacátý

  27.9.2023
  Redakce

  Ač není situace s financemi a cenami právě růžová, přesto se Češi chovají poměrně odpovědně a zbytečně se nezadlužují, aby mohli vyrazit na lepší dovolenou. Raději vyberou levnější variantu nebo zůstanou doma. Podle průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika jde letos pouze o 5 % českých domácností.

  Na dovolenou si lidé půjčují menší částky

  Jak již víme, půjčuje si na své letní dobrodružství přibližně každý dvacátý. Velké plus je, že obvykle částky nepřesáhnou 10 000 Kč. Výsledky průzkumu dopadly hodně podobně jako v minulých letech. Vychází z něj, že si častěji půjčují muži než ženy a u částek nad 10 000 Kč dokonce až čtyřikrát častěji. Ještě v loňském roce byl tento rozdíl minimální, zatímco letos dosti narostl a oproti mužům si ženy prakticky nepůjčují.

  Tento způsob financování odpočinkových cest řeší nejvíce lidé ve věku 25 až 34 let a 45 až 54 let. V obou kategoriích je to asi 9 % dotazovaných. O něco častější jsou pak půjčky u lidí s nižším vzděláním.

  Roli v půjčování hrají i sociální sítě

  Někteří psychologové se domnívají, že určitou roli hrají v touze vyrazit na dovolenou, na kterou člověk nemá, sociální sítě. Krásné fotky z pláží, šťastné celebrity u moře nebo koktejlu vzbuzují touhu zažít to taky. Lidé pak mají pocit, že jsou méněcenní, když také nevyrazí.

  Nezaměstnaní často sahají po vyšších půjčkách

  V letošním roce si podle průzkumu půjčují na dovolenou hlavně rodiny s jedním dítětem. Často i domácnosti s čistým příjmem za měsíc od 40 000 do 60 000 Kč. Pokud sahají po menších částkách do 10 000 Kč, nabízí se jim hlavně rychlé půjčky, případně různé kontokorenty a kreditní karty. Je paradoxem, že vyšší sumy mnohem více zajímají ty, kteří jsou momentálně nezaměstnaní, zatímco zaměstnanci pracující v IT, sítích a telekomunikaci volí menší cifry. Osoby pracující v peněžních a pojišťovacích službách, ve státní správě a sociálních službách, příslušníci armády a bezpečnostních složek si dovolenou na dluh nepořizují.

  Podle odborníků je nerozum brát si půjčky na dovolenou, a to zvlášť v případě, kdy jsou bez stabilního příjmu, případně mají závazky po splatnosti. Ti totiž často sáhnou po první nabídce, aniž by se podívali na podmínky ostatních poskytovatelů. Tím snadno podlehnou věřiteli, který jim nenabízí příliš výhod, ale naopak vyžaduje vysoké poplatky, úrokové sazby a celkově jsou jeho služby nepříliš kvalitní.

  O dovolenou mají Češi zájem

  I přes vysoké ceny energií, jen pomalu klesající inflaci, drahé potraviny a další problémy mají lidé v Česku obrovský zájem o dovolenou. Cestovní kanceláře hlásí hodně dobré výsledky, které jsou lepší než poslední léto před covidovou pandemií. V průměru vzrostla výše útraty za dovolenou u nás na 5000 Kč za osobou. V zahraničí je to 9000 Kč. Z destinací zůstává v oblibě Chorvatsko, ale do popředí se protlačilo i Turecko či Řecko. Přitom letos vyjdou prázdniny v zahraničí až o 10 % dráž.

  Cesta do finanční pasti je poměrně krátká. Stačí, že není na splátku a dlužník je ochotný si vzít další půjčku, aby platil tu první a rázem už tu má dva dluhy a problémy se jen prohlubují. Půjčovat si na dovolenou proto není úplně nejlepší nápad a když už, mělo by jít vždy o rozumnou a dobře promyšlenou půjčku.  Nepřehlédněte