Jak píše Karel Čapek, zahrádka není nikdy hotova. Ať už patříte k aktivním zahrádkářům, nebo máte zeleň spíš jako relax, vyplatí se vám znát několik zákonitostí, díky kterým bude vaše zahrada připravena na příchod zimy a zahájení dalšího cyklu.
Hrabat či nehrabat
Hrabání listí patří k bontonu, i když pro samotný trávník jsou tlející listy spíše vítanou výživou. Někteří zahrádkáři ale upozorňují na riziko šíření různých hub, mikroorganismů či klíněnek ve větších vrstvách listí, proto se vyplatí preventivně zahradu pohrabat (ne však úplně „do čista“). Samotné listí, pokud kompostujete, prokládejte vrstvami jiného odpadu, jednolitá vrstva listů se rozkládá pomalu. Variantou je objednat si od společností (například Pražských služeb) celoroční nebo sezonní svoz bioodpadu. Další službou, kterou některé společnosti nabízejí, je jednorázový svoz pytlů s listím.
Co s přebytky ze zahrádky
V říjnu dozrály poslední letošní rajčata, brokolice, celer a další kořenová zelenina, dýně, kapusta, řepa. Dozrála také většina odrůd jablek. Není rodiny, která by neměla vlastní nejlepší postup, jak je zpracovat – někdo si na zimu dělá kompoty, křížaly, pije se čerstvý mošt či nechává vypalovat vlastní calvados. Pokud máte jakékoliv plodiny nedostatek, zkuste zahradnickou „burzu“: na komunitní mapě mapko.cz snadno najdete pěstitele, který nabízí své přebytky či naopak, nabídněte to, co nestíháte zpracovat a určete si sami, jakou odměnu za své plodiny požadujete.
Organické hnojení – míza pro půdu
Mít vlastní kompost zažívá v posledních letech renesanci: jakékoliv bioodpady z kuchyně či zahrady poslouží uzavřenému cyklu jídla a po zkompostování vrátí živiny půdě. Bioodpad je cenná surovina, která by neměla končit v komunálním odpadu: pokud nemáte vlastní zahradu, nabídněte svůj bioodpad někomu, kdo ho rád využije a třeba vám naopak věnuje něco ze své úrody. I k této domluvě poslouží mapko.cz.
Květy příštího jara
Přívětivější dny jsou ideální k osazování okrasných cibulovin. Osázet tak můžete tulipány, hyacinty, modřence, kosatce, venkovní bramboříky – ty odolnější rostliny rovnou ven, ty choulostivější do květníků, které přes zimu uložíte ve sklepě či jiné, tepelně izolované místnosti. Pokud jste tak ještě neučinili, máte nejvyšší čas k vysazení královen květin, růží, které ozdobí květy vaši zahrádku v létě. Ideální doba je teď ještě i pro výsadbu listnatých a jehličnatých ozdobných dřevin.
Příprava půdy na zimu
Záhony, které pro tento rok již dosloužily, je třeba zrýt, ale neuhrabávat. Hroudy hlíny lépe promrznou a budou lépe přijímat zimní srážky. Jahodníky si nyní zaslouží naposledy odstřihnout šlahouny, aby se zbytečně nevysilovaly. Pokud v zahradě necháte hromádky listí či větví, možná přilákáte ježka, který se vám za skrýš odvděčí požíráním slimáků.