• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zakázaný kněz odmítl vydat chrám biskupovi. Lidé donáší zásoby jídla a pití

  30.8.2021
  Jan Štoll

  Pravoslavný chrám svatého Václava v Brně hlídá kvůli vnitrocírkevnímu sporu policie. Chrám dnes přijel převzít šumperský biskup Izaiáš, uvnitř se zavřel pomocný duchovní Jozef Fejsak. Kolem se shromáždili věřící, kteří hlasitě podporují Fejsaka a provolávají, že je dobrý pastýř. Biskup, kterého místní věřící podle svých slov nerespektují, řekl shromážděným lidem, že Fejsak je „zakázaný kněz“ a „zlobí církev“. Lidé na místo také donáší zásoby jídla a pití.

  Na webu pravoslavné církevní obce se dnes objevila výzva. „Kdo z věřících si přečte tuto zprávu a může přijít, ať se ihned dostaví do našeho brněnského chrámu sv. Václava pod Špilberkem. Otec Jozef, chrám i farnost jsou v ohrožení. Vladyka Izaiáš znovu neohlášeně vešel do našeho chrámu. Přijeďte na pomoc.“

  Na výzvu se kolem chrámu sešlo několik desítek lidí, z velké části jde o rusky či ukrajinsky mluvící členy církevní obce. Mnozí se snaží diskutovat s policisty a přesvědčit je, že o chrámu by měla rozhodovat právě místní církevní obec, nikoliv biskup. Obávají se, že obec zůstane bez duchovního a kostel bude zavřený.

  Vstup do chrámu hlídá od dnešního dopoledne policie a snaží se zprostředkovat dohodu, například v podobě výměny zámků a předání klíčů od chrámu do notářské či advokátní ústavy. Do dnešních 14:00 ale všechny pokusy o dohodu narážely na neústupnost jedné či druhé strany. Policisté opakují, že nemohou řešit vnitrocírkevní spor, nemohou násilím vstoupit do chrámu, jen se snaží najít kompromisní řešení.

  Před 16:00 zámečník vyměnil zámky hlavního vstupu chrámu, Fejsak vyšel ven a společně se zástupci policie a biskupa odjedou klíče uložit k tajemníkovi úřadu městské části Brno-střed. Chrám zůstane zavřený, dokud situaci v brněnské obci nevyřeší církevní synod. Sejde se v polovině září.

  Situace kolem brněnské pravoslavné obce je dlouhodobě napjatá. Už loni byl Fejsak odvolán z funkce duchovního správce a ustanoven jen pomocným duchovním. Duchovním správcem se jmenoval biskup šumperský a vikář olomoucko-brněnské eparchie Izaiáš, vlastním jménem Igor Slaninka, což církevní obec kategoricky odmítá. „Nedělo se to v souladu s ústavou pravoslavné církve,“ řekl novinářům člen farní rady a tajemník duchovní obce Michal Dvořáček.

  „Správa by měla zůstat v rukou našeho dlouholetého duchovního otce a správce farnosti,“ doplnil Dvořáček. Vladyka Izaiáš s novináři na místě hovořit nechtěl, po 14:00 z místa odjel. Policejní mluvčí Bohumil Malášek situaci okomentuje, až se podaří najít řešení.

  Farní rada si už dříve stěžovala, že se odvolání Fejsaka odehrálo bez konzultace či komunikace s ní nebo s věřícími. Biskup Izaiáš měl údajně dlouhodobě k práci Fejsaka výhrady, stejně tak Fejsak ale kritizoval Izaiáše.

  „Kdo sleduje situaci a již déle než osmiměsíční agonii obětavých a milujících věřících a přátel naší farnosti za návrat duchovního správce brněnské obce v osobě otce prot. Jozefa Fejsaka na místo, které téměř 40 let poctivě zastával, velmi rychle pochopí, oč současnému vedení naší eparchie jde především,“ stojí v prohlášení na webu církevní obce.

  Zdroj: ČTK, vlastní  Nepřehlédněte