Škodovka zvyšuje produkci, zaměstnanci kolabují. Sanitky je odvážeji přímo z provozu. Můžou za to 18hodinové směny a přepracování, tvrdí zaměstnanci

Další fotky

Na šichtu po svých, domů sanitkou. Tak líčí dělník důsledky 18směnného systému ve ŠKODA AUTO Kvasiny. Ten samý systém chce šéf představenstva společnosti Bernhard Maier prosadit i v mladoboleslavském závodu, aby zvýšil výrobu. Zaměstnanci se buď podvolí, nebo prý vedení otevře provoz jinde.

„Za posledního půl roku jsem šel dvěma kamarádům ve věku do 40 let na pohřeb. A to přisuzuji 18směnnému systému. Těch se srdeční slabostí a mrtvicí, které odvezla sanitka přímo z výroby, bylo, že už to ani nepočítám,“ napsal redakci Náš REGION zaměstnanec závodu ŠKODA AUTO Kvasiny. Se svými zkušenostmi z práce pro gigant Volkswagen v Česku se podělil pod podmínkou anonymity, neboť se bojí o svůj příjem. Jeho jméno redakce ale zná. „Jedno je jisté, žádný smrtelník, který bude pracovat v osmnácti-směnném provozu se nedožije starobního důchodu,“ míní.

Nezaměstnanost ve Středočeském kraji klesla pod 3 procenta

Macht (frei) an 18 Schichten

A právě 18směnný systém, který funguje v Kvasinách, chce vedení ŠKODA AUTO nastolit i v Mladé Boleslavi. Má to zajistit pracovní místa do budoucna, protože Škoda tu chce vyrábět elektromobily. Management v tom vidí jedinou možnost, jak zvýšit roční výrobní kapacitu až o 85 tisíc vozů.

„Pokud to nebude možné, bude složité, abychom už naplánovaný růst značky Škoda významným dílem pokryli i našimi českými závody. Já osobně bych toho hodně litoval. Zaměstnanci v České republice odvádí velice dobrou práci, kvalita našich vozů je vynikající a já bych si přál, aby Česká republika i její obyvatelé na našem růstovém kurzu dále participovali,“ řekl nedávno předseda představenstva ŠKODA AUTO Bernhard Maier německému ekonomickému deníku Handelsbatt. Jinými slovy německý šéf si z českých dělníků dělá otroky a ještě jim vyhrožuje, že pokud nepřistoupí na německou taktiku, otevře nový závod na elektromobily jinde než v tuzemsku, což zaměstnanci pocítí.

Škoda plánuje urychlit revoluci. Už brzy začne sériově vyrábět elektromobily

Škodovácké závody se mění v ghetta

Odboráři ale na 18směnný systém v Mladé Boleslavi přistoupit odmítají. „Naopak, už by se firma měla intenzivně připravovat na to, že na konci roku neuzavřeme další dohodu o 18směnném systému v Kvasinách. To se nedá nic dělat, lidé to tam nechtějí. V Kvasinách jsme se spálili, zcela tam chybí sociální obslužnost. I v Mladé Boleslavi už začíná být ghetto, absolutně kolabuje doprava, lidé se už teď nemohou dostat do práce, nemají ani kde zaparkovat,“ argumentuje šéf odborářů Jaroslav Povšík.

FOTO: ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO - Nová moderní lisovna Škoda Auto 1ŠKODA AUTO - Model elektromobilu Škoda na Frankfurtském veletrhuŠKODA AUTO - Úspěšný vůz Škoda z Rallye Monte CarloŠKODA AUTO - Nová moderní lisovna Škoda AutoŠKODA AUTO - Škoda Muzeum Mladá Boleslav
Další fotky
ŠKODA AUTO - Škodováčtí studenti postavili vlastní autoŠKODA AUTO - Vedení automobilky Škoda Auto

Chybí dohoda o platech

Dohoda nepanuje ani na kolektivní smlouvě, která vypršela koncem března. Odbory pro zaměstnance požadují 14% navýšení, zatímco automobilka navrhla zvýšit tarifní mzdu o 8,3 procenta.
Za loňský rok měla ŠKODA AUTO 40,5 miliardy korun zisk. Firmě se daří čím dál víc. Odměna vrcholných manažerů se pohybuje v milionových částkách.

Ve čtvrtek 12. dubna 2018 jsme vydali další článek o vývoji situace ve Škodovce.

Mzdy ve Škodovce přesáhnou 50 tisíc. Od 18směnného systému vedení automobilky ustoupilo

 

Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Včera, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
24.5.2020
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
24.5.2020
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
24.5.2020
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
Reklama