Zamotaná historie nanuku. Víte, odkud pochází?

Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak bývá, ty nejlepší věci vzniknou vždy zcela náhodou a nečekaně. Nanuk je toho zářným příkladem.

Letní období se pomalu a jistě blíží, a jak jinak než právě studenou dobrotou se ochladit při vysokých teplotách, kdy stín je pouze exkluzivitou, která se v rozpáleném městě hledá někdy opravdu jen stěží. Na rozdíl od kopečkové zmrzliny, o jejíž historii se dodnes některé státy stále přetahují, protože kdo ví, jestli vynálezcem je opravdu Mongolsko, nebo si jako první medem polili led Egypťané.

Patent na nanuk patří Franku Eppersonovi, který o něj v roce 1923 zažádal. Údajně zmrzlinu na tyčce objevil ale mnohem dříve, a to když byl ještě malý kluk. Jako jedenáctiletý zapomněl na verandě kelímek s limonádou a v něm brčko, protože byla tehdy venku velká zima, obsah přes noc zmrzl. Na druhý den, když si Frank na nápoj vzpomněl, zjistil, že už není tekutý ale zmražený. Zkusil, jak chutná, a zázračná ledová dobrota byla na světě.

Nejšílenější zmrzliny světa! Svíčková, rybí, s uhlím nebo cikádová. A co takhle kopeček z mateřského mléka?

Do Česka se poprvé nanuk dostal na začátku 20. let 19. století. Zajímavostí ovšem je, že stroj, který by nanuky vyráběl, byl vynalezen až v roce 1936. Ve velkém se zmrzliny na dřívku začaly vyrábět až po druhé světové válce. Od 60. let se nanuky staly tak populární, že už nesměly chybět v žádném mrazáku českých obchodů a stánků.

Mezi nejznámější značky na českém trhu patří rozhodně Míša, na kterém si lidé pochutnávají přes půl století. Z mrazáků dále určitě znáte tradičního Mrože anebo Magnum, který je už poměrně drahým artiklem. Ale mezi vůbec nejznámější české nanuky patří Eskymo, které na svém obalu má Eskymáka dodnes. Prodává se jako klasika s kokosovou, nebo čokoládovou příchutí. Ostatně právě podle něj byl výrobek pojmenován – tedy podle eskymáckého lovce Nanuka, který je hlavní postavou filmu Nanuk, člověk primitivní z roku 1922 a jehož jméno bylo synonymem pro inuitského boha, pána medvědů. Nicméně ještě než vznikla značka Eskymo, prodávala se zmrzlina pod názvem Nanuk, jež byl i názvem celého podniku.

Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
16.6.2021
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
16.6.2021
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
16.6.2021
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Reklama