Zápach, odpad a úplavice. Ústí je město zkázy

6.3.2020
Marcel Mihalik

Krajské město je ostuda státu, ale i důkazem neschopnosti komunálních politiků. V ústecké čtvrti Předlice, kde živoří ze společnosti vyloučení lidé, se znovu hromadí tuny odpadu a lidských výkalů. Hromada přesahuje až dvoumetrovou výšku, což znamená, že je po okna bytů v přízemí. Předloni přitom toto místo nechal magistrát na náklady městského rozpočtu, tedy daňových poplatníků, vyklidit. Situace byla tehdy velmi kritická, neboť se z Předlic šířila epidemie žloutenky, a tak hygienici úklid městu nařídili. Problém se ale opakuje. A městem se nyní šíří úplavice. V polovině února lékaři zaznamenali pět nemocných. V době uzávěrky tohoto vydání nakazila úplavice 10 lidí, z toho osm dětí. Nemoc se šíří hlavně mezi Romy a epicentrum je v Předlicích.

Tošovský: Žijí jako prasata

Magistrát odmítá znovu Předlice od nepořádku čistit. „Město bezdůvodně nemůže uklízet na vlastní náklady, protože to jsou peníze daňových poplatníků,“ uvedla mluvčí Romana Macová. Jenže pokud nemocných přibude a hygienici znovu zavelí, vedení krajského města bude muset opět suplovat návyky slušných a pořádných lidí. „Samozřejmě že město bude jednat tak, aby co nejvíc eliminovalo nebezpečí, které hrozí všem slušným lidem,“ uvedl pro Náš REGION náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS). Přiznal ale, co si o situaci, kdy město musí uklízet po druhých, myslí. „Ve 3. tisíciletí by lidé měli žít jako lidé, a ne jako prasata. To se, žel, ve Sklářské ulici a na dalších místech neděje. Viz vyhazování odpadu i fekálií z oken,“ řekl Tošovský. Vinu vidí i u majitelů nemovitostí, kteří na lidech vyloučených ze společnosti vydělávají. „Majitelé nemovitostí by měli nejen vybírat předražené nájemné, ale také se starat o pořádek v okolí svých domů. A ne tyto nepříjemné věci nechávat na městu,“ zlobí se náměstek primátora.

S nepořádkem bez dávek

Lidi, kteří se v dětství nenaučili hygienické návyky, jako například vykonávání potřeby na WC, a nikoli z okna, by nyní jako dospělé vychoval zapojením do úklidu a odebráním sociálních dávek. „Řešení bych viděl v tom, že bychom zapojili místní do úklidu a nedali bychom jim žádné dávky, dokud to všechno neuklidí až do posledního papírku. A protože by se našlo mnoho „lidskoprávních“ organizací a salónních pseudohumanistů, kteří by nám vypočítali, jaká že všechna práva porušujeme, zřejmě jediná reálná možnost je tlačit na majitele nemovitostí, aby nám úklid zaplatili, vymáhat po nich ty náklady a případně jim nemovitosti vzít v exekuci,“ svěřil se Tošovský pro Náš REGION.

Neuklízet, ale vyvlastnit

Opoziční zastupitel Karel Karika (Piráti) ze situace ve Sklářské viní magistrát. „Již od roku 2015 jsem mu navrhoval, aby pozemek vyvlastnil a měl přímý vliv na tuto lokalitu. Majitel je nedohledatelný a soud by do roka rozhodl o vyvlastnění, takže je to stále na straně vládnoucí koalice, jak k tomuto problému přistoupí,“ uvedl Karika pro Náš REGION. Shoduje se však s Tošovským v tom, že uklízet dokola skládku jsou jen vyhozené peníze obyvatel Ústí.

FOTO: Odpadky a výkaly v ústeckých Předlicích

Odpadky a výkaly v ústeckých Předlicích - USTI-odpad-HLFOdpadky a výkaly v ústeckých Předlicích - USTI-odpad-hlf3Odpadky a výkaly v ústeckých Předlicích - USTI-odpad-hlf2

 

 

Úplavice a příznaky

Úplavice je akutní a vysoce infekční průjmové onemocnění, jehož zdrojem je znečištěné prostředí. Nakazit se může člověk tak, že přijde do styku s výkaly. Nákaza způsobuje průjmy a zvracení, vysoké horečky a křečovité bolesti břicha.

Víte, že…

Úplavice byla běžná ve středověku, kdy hygieně nebyla věnována pozornost. Na úplavici zemřel třeba Rudolf Habsburský.

 Nepřehlédněte