mapa regionů
zavřít mapu

Zápal plic neboli pneumonie může mít velmi vážný průběh nejen u seniorů a jedinců s oslabenou imunitou, ale také u mladých lidí bez zdravotních problémů. Jaké jsou nejčastější příznaky a jak toto zánětlivé onemocnění léčit?
Zápal plic nejčastěji způsobují bakterie nebo viry, výjimečně jsou příčinou nákazy kvasinky a plísně. Pneumonie je také občas důsledkem vdechnutí cizího předmětu, nadýchání se škodlivých chemikálií nebo onkologického či infekčního onemocnění. Ve všech případech je však včasná diagnostika zásadní, značně totiž urychlí léčbu a především minimalizuje riziko trvalého poškození plicní tkáně a snížení funkce plic.
Příznaky pneumonie se v závislosti na původci onemocnění liší, nejčastěji ji však doprovází několik symptomů:
U virové infekce se suchý kašel postupem času mění na vlhký s vykašláváním hlenů, bakteriální typ infekce je pak typický zvýšenou teplotou nebo horečkou. Těžký průběh onemocnění je někdy doprovázen komplikacemi, jako je voda na plicích nebo dušnost. U dětských pacientů jsou první příznaky zápalu plic v podstatě stejné jako u dospělých. Zánětlivé onemocnění je pak rizikové především pro děti s vrozenou srdeční vadou, chronickým plicním onemocněním či slabou obranyschopností.
Léčba zápalu plic trvá většinou 2 až 3 týdny, následující měsíc je pak nutné dodržovat klidový režim. Pneumonie se léčí antibiotiky, antivirotiky, popřípadě jiným typem léků v závislosti na příčině onemocnění. Příznaky je také vhodné tlumit pomocí volně prodejných léků na suchý kašel či sražení horečky. Nezbytný je klid na lůžku s mírným vypodložením hlavy a trupu pro snazší dýchání. Samozřejmě že důležitý je také dostatek spánku a pitný režim, který usnadňuje vykašlávání.
Zápal plic je vážné onemocnění, které může mít obzvláště pro seniory fatální následky. Účinnou prevencí je dobrovolné očkování proti pneumokokovým onemocněním, které zdravotní pojišťovny seniorům hradí v plné výši.
Tip: Víte, že až 60 % zdravotních potíží může vyřešit tzv. lékař online? Profesionální doktor z klinik EUC reaguje do 30 minut, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.