Zařizujete kout pro školáka? Co nesmí chybět a jak na to

Základem pracovního koutku pro školáka je stůl nebo pracovní deska. K nim patří výškově nastavitelná židle a úložné prostory na všechny školní potřeby, kterých bude časem přibývat.

„Ideální je zapojit do zařizování studijního koutu dítě samotné. A pustit se do toho ještě před tím, než se dítě vydá do školy, aby si v něm zvyklo pracovat,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel. To se před patnácti lety začalo jako první u nás specializovat právě na navrhování a zařizování pokojíků pro děti a teenagery.

Základem koutku je stůl – s dostatečným osvětlením, ve správné výšce a s rovnou deskou z kvalitního materiálu. „Sklopné nebo šikmé desky vypadají efektně, ale nebývají šikovné, protože se z nich v jednom okamžiku všechno skutálí,“ varuje Šárka Richrtová. „Zejména u stolu pro prvňáčka a menších školní dítě se vyplatí uvážit, jestli se k němu ze strany vejde ještě jedna židle pro dospělého, který mu bude s úkoly zpočátku pomáhat,“ dodává. Větší studenti podle ní naopak ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, ale i ke hře a relaxaci. Radost jim proto udělá třeba měkký barevný sedák Bool, připomínající velký tenisový míček, na který se mohou příjemně uložit s učebnicí nebo tabletem.

Židle: s kolečky, nebo bez?

Židli by mělo jít výškově nastavit. Dítě se má při sezení opírat nohama o zem a mít horní hranu sedáku ve výšce podkolenní jamky. Opěrka by měla podepírat lopatky a bedra. „Obsluha židle má být zároveň co nejjednodušší: příliš mnoho poloh nebo páček ji totiž snadno promění zábavnou hračku,“ usmívá se Šárka Richtrová. Pokud jde o kolečka, děti je u pracovních židlí obvykle milují. „Záleží ale i na temperamentu dítěte. U živějšího potomka volíme raději židli bez koleček,“ radí specialistka na dětské bydlení.

Odchovat mládě sysla na zvířecí záchrance pomohla parta veverek. Naučilo se i šplhat

Zásadní pro zdárné studium je dostatek místa na učebnice a školní potřeby. Oblíbené jsou jezdící kontejnery pod stůl. Výborně ale poslouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti. „Zejména v případě starších dětí a teenagerů můžeme sklidit dokonce i celý pracovní kout, pokud ho umístíme například pod vysokou postel a jako úložné prostory využijeme třeba schody s vysouvacími šuplíky,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel.

Žlutá, modrá a zelená barva pomáhají

Roli v tom, jak školákovi bude učení dařit, hrají i barvy nábytku a stěn: studiu prý svědčí žlutá, modrá a zelená. Zatímco žlutá aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, modrá a zelená napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace. „V holčičím pokojíku se uplatní pastelové odstíny růžové, od pudrové až po jemně oranžovou – uvedené odstíny se dívenkám nejen líbí, ale mají i harmonizační a uklidňující efekt,“ dodává Šárka Richtrová. Vyhýbat se ale nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo tyrkysové – ta poslední prý podporuje spontaneitu.

Chytrá drobnost – domácí tabule

Zařizovat celý koutek pro školáka se letos nechystáte, ale uvítáte nějakou drobnost, která ho vylepší a dětem udělá radost? Dobrá je atypická magnetická tabule, která poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Uplatní se na ní rozvrh hodin, výtvarná díla a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. „Tabule v podobě kytičky, hvězdy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní,“ říká Šárka Richtrová.

FOTO: Pracovní kout školáka

Pracovní kout školáka - 1 Pokojík pro školačku_foto Lucia Rambousková – Viabel_repro zdarmaPracovní kout školáka - 12_Studijní kout pro staršího školáka_foto Viabel – Lucia Rambousková_repro zdarmaPracovní kout školáka - 2_Pracovní kout pro školačku_foto Viabel – Lucia Rambousková_repro zdarmaPracovní kout školáka - 16_Pohodlný sedák Lion_foto Viabel – Lucia Rambousková_repro zdarmaPracovní kout školáka - 18_V pokojíku starších školních dětí se uplatní i sedák Bool a bavlněný koberec_foto Lucia Rambousková_repro zdarma
Další fotky
Pracovní kout školáka - 0 _Dóza LEGO na ukládání psacích a výtvarných potřeb_foto Viabel – Lucia Rambousková_ repro zdarma
Dnes, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Dnes, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Dnes, 13:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Dnes, 13:18
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Dnes, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Dnes, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Dnes, 10:57
Pracovníci brněnského Ústavu archeologické památkové péče odkryli v katastru Mutěnic na Hodonínsku část velkomoravské vesnice....
Dnes, 10:25
Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve...
Dnes, 09:56
V Česku se ode dneška mohou konat kulturní akce pod širým nebem s účastí až...
Dnes, 08:52
V neděli testy v Česku potvrdily 257 nových případů covidu, což je nejmenší nedělní přírůstek...
Reklama