Zastřelen v devatenácti. Ulice ve Vysočanech ponese jméno atleta a vlastence Ládi Hindla

10.5.2021
Fefík

Ladislav Hindl se narodil 11. května 1926 v Praze. Rodina žila ve Vysočanech v pavlačovém domě v Domovské ulici č. 154 na tehdejším Bumbálkově vršku. Ladislav se zajímal o sport, trénoval na nedalekém Tyršově cvičišti a jako dorostenec a člen SK Praga a DTJ Vysočany vyhrával snad všechny atletické závody. Během Pražského povstání v květnových dnech roku 1945 se aktivně zapojil do bojů ve Vysočanech.

Obyvatelé Vysočan vyslyšeli výzvy Českého rozhlasu, aby se obyvatelstvo zapojilo do odzbrojování německých okupantů. V továrních halách ČKD byly opravovány nacistické tanky a obrněná vozidla a z toho důvodu měly silnou vojenskou ostrahu. Přesto se povstalcům podařilo několik opravovaných tanků ukořistit. S tanky a ručními zbraněmi se poté pokusili zastavit na vysočanském nádraží vojenský vlak s transportem 50 obrněných vozů, který směřoval do Prahy, aby zajistil německou posádku v boji proti povstalým Pražanům. Během boje nabídli Němci příměří a začali jednat o podmínkách kapitulace. Po jednání však zákeřně zastřelili českého parlamentáře, šéfpilota Avie Rudolfa Daleckého.

Velel 312. československé stíhací peruti. Komunisti ho zbavili hodnosti a vyznamenání

Povstalci odpověděli prudkým bojem a donutili Němce se vzdát. Ve škole byl zřízen zajatecký tábor, kterým během povstání prošlo 10 177 zajatců. V noci z 5. na 6. května bylo ve Vysočanech postaveno 18 barikád a zátarasů. Ráno se situace zhoršila. Němci dostali posily s těžkými zbraněmi, dobyli nádraží, školu a několik domů a policejní komisařství. Po těžkých bojích na barikádách postupovali Němci 7. května asi se 150 tanky a těžkými vozidly od Klíčova až k Balabence. Mezi těmi, kdo jim aktivně s puškou v ruce bránil v postupu, byl i Ladislav Hindl s kamarády. Zastřelen byl na břehu Rokytky za „pragováckou“ zdí v místech, která všichni dobře znali, kde vyrůstali a trénovali. Ladislav kryl kamarády při ústupu, sám šel jako poslední ustupující obhájce továrny.

Na úmrtním listu je uvedeno: Smrt zastřelením. Padl v boji za svobodu. Pohřben byl na Olšanech (IV-8-237) a in memoriam byl vyznamenán Československým válečným křížem.

„Památku dorosteneckého rekordmana, člena SK PRAGA a DTJ Vysočany a vysočanského sokola Ladislava Hindla připomínala po válce řada lehkoatletických závodů a vzpomínkových akcí. Běhala se např. Míle Ládi Hindla na Julisce nebo memoriál Ládi Hindla na stadionu v Kobylisích. Teď jeho jméno ponese i nová ulice ve Vysočanech, což je v souladu s naším záměrem, aby nová výstavba na devítce souzněla s minulostí a připomínala hrdiny, kteří žili v Praze 9,“ uvedl místostarosta MČ Prahy 9 Adam Vážanský.

Komiks na zdi? Osmička chce připomenout operaci Anthropoid

Zdroj: DevítkaNepřehlédněte