• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Závodní kůň s opravdu velkým srdcem. Legendární Eclipse nikdy neprohrál

    Další fotky

    Narodil se 1. dubna 1764 a určitě to nebyl žádný aprílový žertík. Hřebeček tehdy dostal jméno podle toho, že na svět přišel při zatmění – angl. eclipse. Naprosto symbolicky, protože on sám pak zastínil všechny dostihové koně své doby i dob pozdějších. Jeho krev dnes koluje v 80 % současných závodních koní.

    V době, kdy se narodil, chov závodních koní teprve začínal. Eclipse měl z dnešního úhlu pohledu poněkud neobvyklé zbarvení, byl to ryzák s bílou skvrnou v oblasti břicha. V jeho rodokmenu jsou jako rodiče uvedení klisna Spiletta a hřebec Marks. Z jejich spojení vzešel svérázný koník s od počátku nezvladatelným temperamentem, doslova k neutahání. Během výcviku si jej údajně jeho cvičitel, epsomský „specialista“ na problematické koně, „půjčoval“ na své noční pytlácké výpravy. Na tak rychlém koni ho nikdo nemohl dohonit a pak usvědčit z polního pychu. Na svou dobu byl Eclipse velmi mohutný a v tréninku vykazoval takové výsledky, že se nedaly úplně utajit. Proto již při svém závodním debutu nastupoval jako favorit.

    Z dostihového závodiště v Chuchli má být jezdecký areál evropské úrovně

    Již před ním tehdy také vyslovil profesionální sázkař a budoucí Eclipsův majitel Dennis O’Kelly nesmrtelnou větu: „Eclipse první, zbytek nikde!“ O několik minut později byla tato věta vyřčena jako oficiální výrok dostihové komise.

    A vyhrávání rozdílem distance (vzdálenost 200 m před cílem označená distančním mezníkem) bylo pro Eclipse na denním pořádku. Do cíle dorazil vždy svěží, daleko před ostatními, dostihovou hantýrkou řečeno s náskokem „o parník“. Jeho žokej jej nikdy nemusel pobídnout, protože se nenašel žádný kůň, který by se k němu byť jen přiblížil. A to dokonce i v dostihu na 6,4 km se zátěží 76 kg. Eclipsovu dostihovou kariéru v roce 1770 ukončil v jeho pouhých šesti letech nezájem soupeřů posílat své koně do předem prohraného dostihu.

    Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

    Potom byl zařazen do chovu, v němž se také velmi významně prosadil. Do své smrti ve věku 25 let kryl každoročně na 50 klisen. Stal se tak otcem necelé tisícovky hříbat, z nichž 344 se později stalo vítězi slavných dostihů.

    FOTO: Eclipse

    Eclipse - Horses WorldEclipse - DSC_4937Eclipse - Atlas ObscuraEclipse - Kostra koně ´Eclipse´v muzeu – ScienceDailyEclipse - Plnokrevník Eclipse – wikipedia
    Další fotky
    Eclipse - Web Gallery of ArtEclipse - DSC_4872Eclipse - DSC_4848

    Když Eclipse roku 1789 zemřel, bylo při pitvě zjištěno, že měl oproti normálu dvojnásobně velké srdce. Stal se také prvním koněm, který se dostal do muzea. Jeho kostra je vystavena ve „The Royal Veterinary College“, kde se také nedávno zjistilo, že Eclipsovy geny se vyskytují v rodové linii téměř 80 % současných dostihových koní. U žádného z jeho potomků se však jeho „srdeční vada“ neobjevila. V rámci projektu Eclipse (2005) britští vědci jeho DNA nadále studují.

     



    Nepřehlédněte
    7.11.2024
    Zprávy

    Proč zvítězil Trump?