• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zavraždil sousedku, znásilnil matku. Za zločiny na ženách dostal bývalý policista 28 let

  4.4.2024
  Simona Knotková

  Bývalý pražský policista, jenž si má odpykat 28 let ve vězení za násilné činy vůči ženám, podal ústavní stížnost.

  Podle pravomocného rozsudku brutálně zavraždil sousedku a znásilnil vlastní matku. Verdikt na přelomu roku potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Ústavní soud o ní zatím nerozhodnul, řekla jeho mluvčí Kamila Abbasi.

  Muž podle znalců činy spáchal v souvislosti se svou sexuální deviací. Obžalovaný tvrdil, že v době skutků byl nepříčetný kvůli pervitinu. Podle odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze ale muž v době činů neměl vymizelé ani rozpoznávací, ani ovládací schopnosti. Součástí verdiktu je kromě výjimečného trestu vězení i sexuologické léčení v ústavní formě.

  Nejvyšší soud uvedl, že neexistují žádné rozumné pochybnosti o mužově vině. „Souhrn provedených důkazů totiž tvořil logickou a ničím nenarušovanou soustavu vzájemně se doplňujících a na sebe navazujících důkazů, které ve svém celku spolehlivě prokazují všechny relevantní okolnosti předmětného skutku a usvědčují z jeho spáchání obviněného,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Potvrdil i správnost právní kvalifikace a zákonnost uloženého trestu.

  Bývalý policista se po propuštění z bezpečnostního sboru živil jako taxikář. Sousedku napadl ráno 2. května 2019 v pražských Modřanech. Na šestapadesátiletou ženu zaútočil dvěma noži i dalšími nástroji. Její byt poté zapálil, aby zakryl stopy. Oheň včas zlikvidovali hasiči, z panelového domu při tom evakuovali 81 obyvatel.

  Už v roce 2015 napadl ve svém autě ženu, kterou škrtil, mlátil do obličeje a sebral jí kabelku. V roce 2018 po sexu zaútočil na prostitutku, zlomil jí nos a rdousil ji. Znásilnil také svou známou a rovněž svou matku, což je důvod, proč nelze kvůli ochraně obětí uvést mužovo jméno.

  Soudy se musely vypořádat s otázkou, zda byl muž při svém jednání při smyslech, či zda jeho chování významně ovlivnil pervitin. V takovém případě by bylo možné potrestat muže pouze za trestný čin opilství, což také pražský městský soud původně udělal a vyměřil mu 13 let a čtyři měsíce odnětí svobody. Za opilství to bylo maximum možného.

  Odvolací soud ale následně prohlásil posudek bohnické léčebny za nepřesvědčivý, mužovy nejzávažnější skutky vrátil k novému projednání a nařídil vypracování revizního posudku. Ten muže označil za sadomasochistu a uvedl, že nelze prokázat, že by v době spáchání vraždy trpěl akutní intoxikací, natož toxickou psychózou. Před i po napadení sousedky se choval racionálně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte