Zchátralá Arnoldova vila bude rehabilitována za 148 milionů. Bude v ní centrum architektury

24.11.2021
Jan Štoll

Smlouvu o opravě Arnoldovy vily v brněnských Černých Polích podepsali zástupci dvou stavebních společností a ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Muzeum vilu dostalo do správy, proto je oficiálně investorem opravy, která přijde na téměř 148 milionů korun.

„Muzeum města Brna v pozici investora nyní čeká velká výzva zvládnout památkovou obnovu vily a tím ji zařadit mezi další památkové a turistické atrakce,“ řekl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc a dodal, že už teď odborníci nalézají skryté části vily, naposledy tři historická umyvadla schovaná na půdě, stará přes 70 let.

„Arnoldova vila již byla na seznamu ohrožených památek, z tohoto důvodu jsme všichni napnuli síly a podařilo se nám získat jak dotace z norských fondů, tak i národních zdrojů, abychom stejně jako v případě vily Tugendhat mohli uskutečnit plnou rehabilitaci a celému komplexu vil vdechnout nový život,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V secesní vile vznikne Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19. až 21. století. Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda tam vznikne infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí, součástí prostoru bude i kavárna.

Kromě samotné rekonstrukce vily a její proměny na Centrum dialogu je plánována revitalizace zahrady a její rozšíření o další pozemek. Zahrada bude propojena se sousední vilou Löw-Beer, díky čemuž vznikne nový průchod z Lužánek do Černých Polí. „Společně s vilou je třeba obnovit i celou zahradu, a pokud to situace umožní, i dostavět provozní zázemí,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík. Práce by měly být dokončeny nejpozději do konce dubna 2024.

sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte