Žďárek dostal 3,5 roku v lochu. Na jeho praktiky upozornil Náš REGION

Hochštapler, před jehož mazanými aktivitami možná uchránil Náš REGION nezávislost české justice, půjde „bručet“. Trest 3,5 roku dostal advokát Roman Žďárek v korupční kauze Nemocnice Na Homolce, v níž byl spoluobžalován společně s exředitelem Vladimírem Dbalým.

Náš REGION přesně před rokem jako první z českých médií informoval o mazaných aktivitách advokáta Romana Ždárka. V chráněných prostorách Senátu Parlamentu České republiky totiž loni na podzim pořádal seminář, na který pozval špičky české justice, zejména předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala a jeho manželku, předsedkyni senátu trestního kolegia Miladu Šámalovou. Už v té době byl přitom Ždárek jedním ze spoluobžalovaných v korupční kauze Nemocnice Na Homolce. Reálně tak hrozilo, že by prostřednictvím společenské akci ovlivňoval ve svém případu soudce Nejvyššího soudu, k němuž by se ve své věci mohl odvolat. Poté, co se Náš REGION na účast vrcholových představitelů české justice, vyptával, Pavel Šámal i jeho manželka pozvání na Žďárkovu akci odřekli s tím, že ani netušili, kdo je pořadatelem.

Soud poděkoval Našemu REGIONU

„Na základě vámi zaslaných dotazů a následným podrobnějším prostudováním definitivní verze programu dospěli předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a předsedkyně trestního senátu Nejvyššího soudu Milada Šámalová k zjištění, že pan doktor Roman Žďárek, obžalovaný v tzv. kauze Nemocnice Na Homolce, může být považován za hlavního pořadatele akce. Právě tyto nově zjištěné skutečnosti vedou Pavla Šámala a Miladu Šámalovou k tomu, že účast na akci odřekli,“ napsal tehdy jejich mluvčí Petr Tomíček.

Senát

Nejvyšší soud poděkoval redakci. Náš REGION upozornil na možné ovlivňování ze strany obžalovaného v kauze Homolka

Přiznal rovněž, že by jejich účast na akci obžalovaného působila kontroverzně, a proto redakci za upozornění poděkoval. „Máte pravdu, v teoretické rovině může skutečně dojít k tomu, že případ Nemocnice Na Homolce bude v budoucnu rozhodovat některý ze senátů trestního kolegia Nejvyššího soudu. Děkujeme za váš upřímný zájem na fungování nestranné a nezávislé justice,“ dodal mluvčí.

Zneužil senátorku Horskou! Obžalovaný v kauze Homolka se pokoušel mazaně získat přízeň soudců Nejvyššího soudu

Kontroverzi Žďárkovy aktivity znásobil též fakt, že ji pořádal za zády vedení Senátu. Ačkoli se pozvánka na událost velebila záštitou 1. místopředsedkyně horní komory Miluší Horskou, senátorka o tom neměla ani tušení. „Akci s panem Žďárkem neorganizujeme, a to právě z těch důvodů, o kterých píšete. To, že se se šíří tato pozvánka, není z jeho strany korektní,“ nechala se slyšet Horská. Záštitu semináři v žádném případě neudělila, znělo z její kanceláře.

Byl vazebně stíhán

Žďárek byl jedním z šestice spoluobžalovaných v korupční kauze Nemocnice Na Homolce, a to kvůli zakázkám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby. Soudu se muž vyhýbal, až na něj musela soudkyně letos v srpnu uvalit vazbu. Po pěti letech od doby, kdy šestici lidí policie obvinila, došlo na verdikt. Pražský městský soud vyměřil někdejšímu řediteli špitálu Vladimíru Dbalému 8,5 roku ve vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Ještě se spoluobžalovanými účetní Emilií Bialešovou a právníkem Romanem Žďárkem má navíc uhradit nemocnici způsobenou škodu ve výši 49,5 milionu. Vinni jsou podle soudu i právník David Michal a Zdeňek Čáp a Josef Kantůrek. Bialešové a Michalovi uložil soud 4 roky v base, Žďárka poslal za mříže na 3,5 roku. V rámci peněžitého trestu mají ještě Bialešová a Žďárek každý zaplatit státu 3,65 milionu a Michal 2,4 milionu korun. Zbývající obžalované Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka soud potrestal podmínkami a peněžitými tresty ve výši jednoho milionu a 600 000 korun.

 

Žďárkův trest v číslech

49,5 milionu korun … částka, kterou musí společně s Dbalým a Bialešovou zaplatit nemocnici.

14 milionů korun … hodnota finančních prostředků na Žďárkově bankovních účtech, které policie zmrazila.

3,65 milionu korun … částka, kterou musí Žďárek uhradit státu.

5 … počet nemovitostí, které policie též zmrazila.

3,5 roku … čas, který Žďárek stráví v kriminálu.

Dnes, 04:37
Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou...
Dnes, 04:18
Stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům. Nárok na příspěvek...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Historie nejvytíženější tuzemské dálnice je velmi bohatá. Vzhledem ke tvaru předválečného Československa, i současné České...
Včera, 19:22
Na 24 místech meteorologové zaznamenali nejvyšší únorovou teplotu od začátku měření. Nové maximum pro 24....
Včera, 15:57
Přesnost psů při testování na covid-19 je přes 90 procent. Při ukázce testování covidu pomocí...
Včera, 15:35
Poslední doba ledová už je minulostí. Krajina, kterou známe dnes, je dosud ještě zimomřivá. Bažiny,...
Včera, 15:24
V ČR loni vzrostl o 42 procent počet nakažených syfilisem. Odborníci se jen diví, protože...
Včera, 13:25
Zima je odjakživa spojena s pravou vesnickou zabijačkou. Víte, že zabijačky opět přicházejí do módy?...
Včera, 13:00
Dnes máte poslední šanci koupit si první číslo se skvělým rozhovorem s Taťánou Gregor Brzobohatou...
Včera, 12:20
Vláda se dnes večer sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu...
Reklama