Nejvyšší soud poděkoval redakci. Náš REGION upozornil na možné ovlivňování ze strany obžalovaného v kauze Homolka

3.11.2018
Marcel Mihalik
Další fotky

S informací, že Žďárek organizuje v Senátu konferenci, na které měl vystoupit právě předseda Nejvyššího soudu, prof. Pavel Šámal, a jeho manželka, předsedkyně senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu, dr. Milada Šámalová, přišel Náš REGION jako první. Týden po zveřejnění na webu Náš REGION informaci citoval Rozhlas a iDnes.cz.

Mazaný plán, jak si získat soudce?

Na samotné konferenci by nebylo nic kontroverzního. Nesměl by ji ale pořádat kontroverzní člověk – obžalovaný advokát Ždárek, který s dalšími pěti lidmi čelí obžalobě v kauze Nemocnice Na Homolce, kde se „hraje“ o prokázání viny za škodu téměř 50 milionů korun.

Zneužil senátorku Horskou! Obžalovaný v kauze Homolka se pokoušel mazaně získat přízeň soudců Nejvyššího soudu

Jak Náš REGION zjistil, manželé Šámalovi, neměli vůbec ponětí, že za konferencí stojí právě Žďárek. „Na základě Vámi zaslaných dotazů a následným podrobnějším prostudováním definitivní verze programu dospěli předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a předsedkyně trestního senátu Nejvyššího soudu Milada Šámalová k zjištění, že pan doktor Roman Žďárek, obžalovaný v tzv. kauze Nemocnice na Homolce, může být považován za hlavního pořadatele akce. Právě tyto nově zjištěné skutečnosti vedou Pavla Šámala a Miladu Šámalovou k tomu, že účast na akci odřekli,“ napsal redakci tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Nezávislost a nestrannost soudců chrání Náš REGION

Náš REGION totiž zajímalo nejen, zdali nejvyšší představitelé českého soudnictví vědí, že se chystají na akci kontroverzního advokáta, nýbrž i to, zda by jejich případná účast na této konferenci nemohla podrývat nezávislost soudců. Je totiž pravděpodobné, že se obžalovaní v kauze Homolka budou dovolávat ve své kauze právě k Nejvyššímu soudu, a nebylo by vyloučeno, že o jejich dovolání budou rozhodovat právě Pavel Šámal a jeho manželka.

FOTO: Praha

Praha - Praha, Pražský hrad, Karlův mostPraha - SenátPraha - Praha_Magistrát_1_wikipediajpgPraha - jednaci sal magistratu, magistrát, Prahafoto ACPraha - budova pražského magistrátu, kde zastupitelé o rozpočtu rozhodli 3 – foto AC
Další fotky
Praha - CZ-prag-petrin-malastranaPraha - Praha hlavní nádražíPraha - Hlavní nádraží PrahaPraha - Hlavní nádraží PrahaPraha - Praha hlavní nádraží

 

Děkujeme, napsal redakci soud

„Máte pravdu, v teoretické rovině může skutečně dojít k tomu, že případ Nemocnice Na Homolce bude v budoucnu rozhodovat některý ze senátů trestního kolegia Nejvyššího soudu. Děkujeme za váš upřímný zájem na fungování nestranné a nezávislé justice,“ dodal Nejvyšší soud směrem k redakci.

Senátu za zády

Problematičnost konference, kterou Náš REGION panu obžalovanému překazil, spočívala i v tom, že ji Ždárek připravoval za zády vedení horní komory. Na pozvánce stálo, že akci zaštítila 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská. To ale podle jejích slov nebyla pravda. „Akci s panem Žďárkem neorganizujeme, a to právě z těch důvodů, o kterých píšete. To, že se se šíří tato pozvánka, není z jeho strany korektní. Akci paní místopředsedkyně záštitu v žádném případě neuděluje. Pan Žďárek naši kancelář kontaktoval, ale na spolupráci jsme se nedohodli,“ odpověděla senátorka prostřednictvím své asistentky Ladislavy Dostálové.

S koupí Jakešovy vily jsem se unáhlil, říká Petr Paukner

 

Roman Žďárek a kauza Homolka

  • V dubnu 2015 obvinila policie šestici lidí kvůli zakázkám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby.
  • Podle policie jde v kauze Nemocnice Na Homolce o škodu v celkové výši 49,5 milionu korun.
  • Mezi obviněnými došlo v souvislosti se zadáním zakázek k předání úplatků v celkové výši převyšující 10 milionů korun.
  • Policie skupinu stíhá mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podplacení.
  • Žďárkovi hrozí až osmi, případně šestiletý trest.
  • Žďárkovi policie zmrazila majetek: 14 milionů korun na bankovních účtech, cenné papíry, bytový dům, rodinný dům a byt v Praze, pozemky na Berounsku, chatu v Krkonoších.

 

Dr. Lukáš Valeš, politolog

Lukáš Valeš: Pražané zkoušejí dalšího králíka z klobouku

Bez dokladů, víza i povolení pobytu. Do Česka se dostane kdokoli a pohyb v něm není pod kontrolou

Češi jsou peciválové, ukázal průzkum. Za prací se stěhovat ani dojíždět nechtějíNepřehlédněte