S koupí Jakešovy vily jsem se unáhlil, říká Petr Paukner

2.10.2018
Marcel Mihalik

Po pěti letech, co jste majitelem Dukly Praha a povedlo se vám ji stabilizovat, hledáte investora. Je něco nového v prodeji Dukly?

V této věci nenastalo nic nového. Arabský investor mi sdělil 8. června, že ne. A s druhým, německým, jsme se ještě nedohodli na některých věcech.

Pomýšlíte i na variantu, že budete Duklu dál sponzorovat?

Když jsem Duklu převzal se ztrátou přes 100 milionů korun, porovnal bych to k vybydlenému stavení. Převzal jsem ji v ekonomických troskách. A za pět let jsem ji stabilizoval. Všechny dluhy byly zaplaceny. Řekl bych, že jsem postavil sklepy a přízemí, když to přirovnám k nemovitostem. Na to, abych stavěl první a druhé patro, bych už ale někoho potřeboval. Buď bych rád našel někoho, kdo to společně se mnou dostaví, anebo sám.

Jak se vlastně prodává fotbalový klub? Běžný člověk ví, jak prodá byt, dům, auto, ale sportovní klub se na inzerátu nenajde.

To se nikde neinzeruje. To se pohybujete napříč tou branží. Já jsem to dělal dva roky a bezúspěšně. Anebo se na vás někdo obrátí a zeptá se, jestli by klub nebyl na prodej. A pak mu musíte předvést bilance. A on se dívá, jak je na tom klub ekonomicky. Takže takhle se to prodává.

A přišel někdo, kdo by to rád dělal?

Víte, je spousta lidí, co by do toho ráda žvanila, sportovci, ale nikdo nechce zaplatit. Já si myslím, že naše země nemá na to, aby si dovolila mít tu velkokluby. Protože televizní práva máme nejnižší v celé Evropě. Na fotbal chodí minimálně lidí. Vstupenky jsou laciné. A trička a spol.? To u nás skoro nikdo nekupuje. Takže já nevidím zdroje. Takže je tady vždycky někdo, kdo fotbal sponzoruje. To by se muselo povést, že prodáte naše hráče na Západ, aby se to klubu vrátilo. Což se neděje. Generace současných fotbalistů nemá na to, aby hrála v západoevropských klubech. A když nebudou hrát v anglických, francouzských, italských, německých klubech, tak to vidím jako velmi problémovou záležitost.

Praha 6 odmítá prodej pozemku na Hanspaulce plánovaný magistrátem

Cítím z toho pro Duklu pesimismus. Může klub zaniknout?

Já dělám všechno proto, aby nezaniknul. Já jsem to nevzdal. Protože si myslím, že by to byla nejen osobní porážka, ale hlavně by to nemělo žádný smysl, že jsem do toho dal tehdy peníze.

Vedle fotbalu, který vás nyní tak trochu psychicky vyčerpává, jste milovníkem prvorepublikových vil. Alespoň to odhaduji podle toho, že je na Praze 6 vy nebo vaše společnost vlastníte ve větším počtu. Co vás k Praze 6 připoutalo?

Já mám rád věci starší. Já nemám rád beton, železobeton. Víte, já když jsem dobýval Prahu, kam jsem šel jako venkovan, student, tak já jsem se stěhoval asi desetkrát. Takže můj první byt byla garsonka, jedna místnost, kde bylo všecko. A pak postupně byly větší byty. Když jsem si po letech koupil první barák na Praze 6, tak jsem teprve viděl, že je to rozdíl, než bydlet někde jinde. Praha 6 se mi zalíbila. Mám teda radši Hanspaulku než Střešovice. Ale ty vily, které jsem tu kupoval, jsem samozřejmě musel upravit novým podmínkám. Protože byly stavěné mezi lety 1910 až 1928. Ale vždy jsem se snažil zachovat ducha té doby. Musel jsem samozřejmě plánovat, že musím mít větší garáž. Tehdy se dělaly malé garáže, byly strmé a byly na jedno ouzké autíčko. Nikdy jsem se ale nesnažil, abych ten barák hnal o jedno podlaží výš, nebo abych ho totálně přestavěl. I když tam za minulého režimu vznikly třípatrové činžáky pro armádu, furt se to ještě dá. Ale paneláky tam nejsou. Já mám rád prostředí, které není anonymní. A každá ta vila je jiná, byla postavena v jiné době. Proto se mi tam líbí.

Takže kupujete, ale zachováváte ducha doby, v níž byla vila postavena.

Kupovat nemovitosti na Praze 6 jsem začal od poloviny 90. let. Ale nikdy mě nenapadlo, že bych ten barák zboural a stavěl na jeho místě něco nového. A pak jsem viděl kolem sebe, že je to běžná záležitost, že to nikoho nerozrušuje. Já jsem zjistil, že všichni jsme si rovní, ale někteří jsme si rovnější. Jediný problém jsem měl s bazény. Že nesmí být přikryté.

 

 

„Nikdo nepochybuje o tom, že by si nikdo nedovolil postavit na pravém břehu Vltavy nebo na Malé Straně obytný dům. To řeknou, pozor. To nemůžeme do toho jít. Ale proč bychom na Praze 6 nezastavili sebemenší plácek?“

 

Všichni jsme si rovní, a někteří jsou si rovnější. Mám to chápat tak, že máte zkušenost s úředníky, kteří berou úplatky?

Víte, já nesnáším jednání s úředníky. Protože to je velká moc malýho muže. Jsou určité absurdní požadavky, a když vidíte, že vedle jde všechno a u vás to zrovna nejde, tak si musíte pokládat otázku, proč? A proto jsem se v poslední době nejvíc rozohnil, když vedle jedné z mých vil mají vyrůst dva vysoké, obrovské činžáky. A to mě totálně rozohnilo. Ti, co to budou dělat, si spočetli, že čím více tam bude nájemníků, tím rychlejší návratnost za nimi přichází. Za mnou přicházejí různí developeři a říkají, kupte si to od nás za 100 milionů korun a my vám z toho uděláme 200 milionů. A já říkám, pro boha živýho, v srdci Hanspaulky? A oni měli z magistrátu všechna povolení. Naštěstí se proti tomu postavili i ostatní sousedi. Jak to dopadne, já nevím, je to přerušeno na tři měsíce. Ale už jen to, že někdo z magistrátu dá povolení k výstavbě dvou obrovských, vysokých věžáků, které převyšují všechny baráky, co tam jsou, já považuju za výsměch všem těm lidem, co tam bydlí. A nemůžu jinak, než že mi na mysli vyvstane, že to je korupce. Protože to přeci nemůže nikdo normální schválit.

Ustoupí hřiště přepychovému hotelu? Břevnovští se bouří a proti záměru se odvolali

To nápadně připomíná i kauzu, jíž se věnuje Náš REGION. Na bývalém fotbalovém hřišti FC Dragoun Břevnov pod Televizní věží má v blízkosti rezidence La Crone vyrůst luxusní wellness hotel a zastínit má výhled na Prahu. Společnost, která tam má stavět, získala povolení podezřele rychle. Vadí vám to?

Jasně, že ano. V Praze mizí různé plácky, dětská hřiště. Všechno schramstnou developeři, protože mají „zmáknutou“ celou strukturu magistrátu. Oni tvrdí, že se musí stavět, aby se uspokojila poptávka. Ale víte, jestli si chci zachovat určité čtvrtě, tak to tam bude tak drahý, že tam půjdou jen lidi, co na to mají. A ti, kteří na to nemají, tak tam nepůjdou. Já když jsem na to neměl, tak jsem to nekupoval. Vždyť co mi tu zanecháme potomkům? Vždyť to bude hrůza. Nikdo nepochybuje o tom, že by si nikdo nedovolil postavit na pravém břehu Vltavy nebo na Malé Straně obytný dům. To řeknou, pozor. To nemůžeme do toho jít. Ale proč bychom na Praze 6 nezastavili sebemenší plácek? A jak zpíval Katapult, kde si mají děti hrát?

 

„Já jsem tu Jakešovu vilu koupil a dost jsem se unáhlil, musím říct. Ta vila je v dosti zuboženém stavu. Já jsem žasnul v jakých podmínkách tam ten člověk žil.“

 

Kolik vlastníte vil na Praze 6? A dá se říct, že jste jejich sběratelem, nebo spekulantem?

To se tak nedá říct. Já jsem teď prodal jednu nemovitost v Bubenči. Já se na to dívám takhle. Protože mám dospělé děti, chci, aby každé z nich mělo svůj barák a aby to měly v oblasti, kterou znají. A pak mám třeba ještě jednu či dvě nemovitost navíc, které se mi líbí a které nechci prodat. Protože ono se může stát, že když si nějakou vilu držíte, tak pak stoupá v ceně.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

Je to příklad i Jakešovy vily, kterou jste začátkem roku koupil za téměř 90 milionů korun, jak o tom jako první informoval Náš REGION?

Já jsem tu Jakešovu vilu koupil a dost jsem se unáhlil, musím říct. Ta vila je v dosti zuboženém stavu. Já jsem žasnul v jakých podmínkách tam ten člověk žil. A já se teď budu rozmýšlet, co s ní vlastně budu dělat. Ona má jednu výhodu, je v naprosté tišině. Je jasný, že se musí totálně sanovat. Dřív se dělaly strašně malé místnosti 2×3 metry, kamrlíky, ale bylo jich hodně. A já mám rád prostor. Když mám ložnici, která je velká a nevydýchá se. Takže já přesně nevím, co s tou vilou budu dělat, protože jsem se unáhlil. Ale když se do ní pustím, tak ji musím totálně sanovat. Ale jestli to udělám, tak ji nechci mít na kšeft.

Považujete se za patriota, který brání starou Prahu?

Ano. Jakmile jednou úředníci povolí, tak povolí znovu a bude to jako řetězová reakce. Developerům město ustoupit nesmí. A i proto oceňuji iniciativu Hendlova dvora, nyní spolku Pro Hanspaulku.

FOTO: Vila komunistického pohlavára Milouše Jakeše

Vila komunistického pohlavára Milouše Jakeše - 23.3.2018-jakesova-vila1Vila komunistického pohlavára Milouše Jakeše - 23.3.2018-jakesova-vila2Vila komunistického pohlavára Milouše Jakeše - 23.3.2018-jakesova-vila3Vila komunistického pohlavára Milouše Jakeše - 23.3.2018-jakesova-vila4

Dá se s developerem vůbec bojovat?

Já si myslím, že je to velmi těžké. Může to udělat jedině politik. A ten musí být neúplatný. Takže já bych řekl, že je to trochu sci-fi. Anebo je to o tom, že se řekne: tady bude takový územní plán a my s ním nehneme, kdybyste se stavěli na hlavu.

Na druhou stranu se politiků zastanu v tom, že oni reagují na poptávku veřejnosti. Bytů je málo, práce je tu hodně a čím dál víc lidí do Prahy jezdí do zaměstnání, a tak tu logicky chtějí i žít. A není zřejmě jejich zálibou trávit hodiny v kolonách.

Já hodně cestuji. Nemyslím na dovolenou, na to nemám čas, ale obchodní cesty. A když letím nad Prahou, vidím, jak se stává Athénami. Jak se stává městem, kde bude jen beton a horko, protože zelené plochy se ztrácejí. Podívejte se, když poletíte nad Kolínem nad Rýnem, Frankfurtem nad Mohanem, ale i Mnichovem, jak je to tam nádherně zelené. Tam by prostě nikoho nenapadlo, že si v anglických zahradách zmáknou úředníka a postaví tam najednou několik bytových domů. To prostě nikoho nenapadne.

Jak tedy řešit nedostatek bytů? Pomineme-li, že to není vaším úkolem.

Řešení je, že to město bude bobtnat. Takže by Praha sežrala obce ve Středočeském kraji. Já vím, že je šílené jezdit hodinu a půl do Prahy. Na druhou stranu si myslím, že by měly zůstat určité oblasti zachovány. Pokud si někdo vydělá a nějaká vila na Hanspaulce se uvolní, nechť si ji koupí. Ale co mě mrzí? My nedbáme na naše životní prostředí. Jsme k němu strašně oškliví. A mamon a prachy, to je mantra.

Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

S tím životním prostředím to zní trochu úsměvně, když vezmeme v potaz, že obchodujete s uhlím. A tedy v 80. letech severozápadní část republiky kvůli těžbě uhlí nevypadala zrovna sexy místem pro život.

Teď budu střílet trochu do vlastních řad. Já se na to dívám tak: to, co jde, vytěžme, ale neodsunujme města. Já sám vím, že uhlí není na generace a že to postupně doznívá. Víte, když jsem severočeskou pánví projížděl v 80. letech, to byl smog a smrad. Tím, že se elektrárny odsířily, tak se životní prostředí výrazně zlepšilo. Což můžu porovnat, když tam jezdím dnes.

Zlepšilo se, i když stále města bojují s prašností. Ale máte pravdu. Když jsme u oboru, v kterém podnikáte. Vy jste zhruba před třemi lety pro tehdejšího ministra financí Andreje Babiše zpracoval bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí v Česku, na jejímž základě nynější premiér Babiš diametrálně změnil svůj názor na prolomení limitů. Nejprve byl kategoricky proti, po vaší analýze byl pro jejich prolomení.

Já jsem naopak řekl, že to, co chtěli na Mostecku prolomit, je úplně zbytečné. Že je zbytečné, aby se tam ničily vesnice. Že to, co je v současné době k dispozici, stačí. Já jsem říkal, že jsem proti tomu, aby se prolomovaly limity na Dole ČSA a že stačí prolomit limity v Severočeských dolech, kde to ničemu nevadí, protože tam jsou pole. Takže není potřeba likvidovat Horní Jiřetín.

Spekulovalo se o tom, co vám za to Babiš slíbil, když jste to pro něj udělal zdarma. Řeknete mi to?

Bylo to zdarma, protože já jsem Babišovi řekl dvě věty. Když si řeknu, abyste mi za to zaplatil, kolik chci, tak ministerstvo financí mi to nezaplatí. Když vy mi řeknete, kolik mi za to můžete dát, tak mě urazíte. Takže jsem to prostě udělal zdarma.

 

 

 

Kdo je Petr Paukner (63)?

Jediný jednatel společnosti Carbounion.

Největší tuzemský obchodník s uhlím, zemním plynem a elektřinou.

Časopis Forbes jej loni vyhodnotil 51. nejbohatším Čechem s majetkem 4 miliardy korun.

Ještě pár let před tím však byl ve stejném žebříčku na 32. příčce.

Ustoupí hřiště přepychovému hotelu? Břevnovští se bouří a proti záměru se odvolali

 

Boháči z luxusní rezidence La Crone zuří. Podvedl je developer BM Develop?Nepřehlédněte