• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zdravá abeceda. Poradna doktorky Skulínkové

  2.12.2023
  Kristina Skulínková

  Nejnovější studieee!!! Skandální odhalenííí!!! Slyšte, slyšte, jestlipak víte, že pokud chcete být zdraví, musíte pro to dělat: a), b), c)…

  Vždycky mě zaujme, když vyjde nějaká zbrusu nová studie, pod záštitou světoznámé univerzity nebo světoznámého profesora, a tato studie řekne něco tak jasného a samozřejmého, že zůstává rozum stát. Ale ano – je dobré a nutné studie provádět a docházet k závěrům, jen by bylo dobré někdy použít i zdravý rozum a nečekat na nejnovější výzkumy, pokud chceme svůj život vylepšit TADY a TEĎ!

  My ten zdravý rozum dozajista máme, takže si můžeme jen lehce zopakovat, případně do kamene vytesat, ty hlavní pilíře, na kterých stojí náš zdravý život. A že to jsou pilíře potvrzeny moderními studiemi!

  Jídlo

  Ano, jedním z nejsilnějších pilířů je naše strava, to by nemělo nikoho překvapit. Leč při pohledu na talíře kolem nás to asi někoho stále překvapuje.

  Budiž polovina vašeho denního talíře naplněna zeleninou a ovocem, čtvrtina kvalitními obilovinami a poslední čtvrtina kvalitními bílkovinami. Povšimněme si, že na zdravém talíři neleží párky, bonbony ani éčka :D.

  Pohyb

  Jsme stvořeni k pohybu! Ano, my všichni, dokonce i lidé 21. století přilepení k obrazovkám! Evoluce z nás zatím neudělala gau-

  čové polštáře! Netřeba extrémů – nikdo po vás nechce, abyste běhali maratony, ale vyjít schody byste mohli! Každý krok se počítá, a to doslova!

  Pohoda

  Nejsme stroje, do kterých jen něco lijeme a sypeme. Jsme živé bytosti, ba dokonce bytosti lidské! Musíme tedy brát v úvahu i naši stránku emocionální, psychickou a spirituální, musíme se zabývat psychohygienou, musíme dbát na svou pohodu a veselou mysl. Bez radosti a vnitřního klidu je jen velmi těžké udržet si pevné zdraví.

  Spánek

  Kvalitní spánek je nezbytný – musí být dostatečný jak do kvantity, tak do kvality. Potřeba spánku se může u každého z nás lišit, ale výsledkem nočního odpočinku musí být svěží tělo i mysl.

  Čistota

  Čistota půl zdraví. Bez řádné hygieny si snad už svůj život nedokážeme představit – nejsme už ve středověku, ani ve třetím světě. Umýt si ruce po použití toalety nebo kýchnutí bohužel ale není pro všechny samozřejmost…

  Střízlivost

  Neboli vyvarujme se intoxikaci! Pokud si pod pojmem intoxikace představíte tvrdé drogy, tak brzděte. Nejhorší jsou společensky tolerované drogy – cigarety a alkohol – protože konzumovat je je „normální“, neboli ničit si jimi zdraví „je v cajku“. A vynakládat na léčbu jimi způsobených nemocí miliardy je taky „normální“. Kocourkov, no. Ale začněte u sebe: nekuřte a nepijte alkohol! Pokud vás v této souvislosti napadne obligátní odpověď: „A co bych z toho života pak měl?“, vraťte se výše k bodu o pohodě a psychohygieně :).  Nepřehlédněte