ZDRAVÍ V KAPSE: Mlha přede mnou, mlha za mnou…

7.12.2022
Kristina Skulínková

Vy určitě na rozdíl ode mě patříte k milovníkům podzimních plískanic, že? Ale pokud náááhodou ne, jakou strategii zaujmout, abychom se z nich nezbláznili? Jak se ochránit před plíživou depkou českého podzimu a zimy?

Světlo v duši

Slunce na obloze možná neuvidíme několik týdnů, jak ho ale neztratit ze svého nitra, kde nám působí blahé pocity štěstí? Zkusme si nějaké to světlo nasimulovat – pořiďme si vhodné osvětlení, které bude dostatečně intenzivní, aby se nám během dne nechtělo spát, ale zároveň přiznejme tmě její kouzlo a zažehněme příjemné večerní osvětlení mimo pracovní aktivity. Pokud zažíváme extrémní únavu a špatnou náladu, můžeme dokonce sáhnout po speciální lampě pro fototerapii – léčbu světlem.

Já jsem si jednu takovou loni také pořídila a alespoň mám pocit, že mě lépe probudí a nabudí – i kdyby to bylo jen placebo, funguje to na mě dobře. Navečer zažehněme svíce, malé, velké, voňavé, teplé, konejšivé, romantické, adventní…vlastně je fajn, že je nějaké roční období, kdy přichází tma, která je jako dělaná pro svíčkové osvětlení. Prostě hlavně přemýšlejme pozitivně! I zdánlivě nepříjemné věci můžeme přetvořit ve svůj prospěch.

Tvořeníčko

Přirozeně v chladném období roku trávíme méně času venku a více času doma. Možná už jsme dávno chtěli vytáhnout ty barvy a štětce nebo naaranžovat podzimní dekorace, jen na to stále nebyl čas, jak jsme někde lítali. Teď může být ta pravá chvíle! Vzpomeňme si na svoje pastelky, jehlice a vlnu, šicí stroj, materiál na výrobu svíček. Kreativní činnosti jsou velmi příjemné a určitě nám zlepší náladu. Proces tvorby nás uklidňuje, harmonizuje, otevírá jiné šuplíčky mysli než ty, které používáme neustále. Nepochybujte o svých uměleckých schopnostech – tvořte pro samu radost z tvoření. Tvořte v tichu nebo při poslechu pěkné hudby nebo té dlouho odkládané audioknihy.

Domácí čas

Spoutání v interiéru se dá využít i dalšími užitečnými způsoby – gerální úklid nemusí být doménou času předvánočního, kdy vrcholí sváteční šílenství, ale můžeme si ho rozložit do delšího časového úseku a poklízet začít hned na podzim. Takové třídění šatníku nebo rozumné vyhazování lapačů prachu je obzvláště osvobozující a zdravé. Úklid nemusí být bolehlav, dělejte klidně menší úseky, zato takřka s meditační, rituální náladou. Úklidem zevnějšku si uklízíme i své nitro.

A zkusme vzkřísit knihy! Teď, kdy zahrada spí, kdy můžeme zapomenout na piknik a plovárnu, vytáhněme z knihovny nějaký poklad. Nečtěme jen krátké zprávy a statusy na sociálních sítích – vezměme do ruky poctivou knihu a ponořme se do jejího obsahu. Velmi nás to obohatí, zklidní a budeme nejen moudřejší, ale také spokojenější.Nepřehlédněte