ZDRAVÍ V KAPSE: Pijte! Vodu… Poradna doktorky Skulínkové

7.5.2022
Redakce

Bez vody není život, o tom není pochyb. Naše tělo je toho důkazem – je složeno asi ze 60 % z vody. Poměr vody se s věkem mění, ale voda je prostě základní element našeho tělesného prostředí. Musíme ji tedy tělu v dostatečném množství dodávat! Pitný režim je často opakovaná mantra, když přijde řeč na zdravý životní styl. Kolik ale pít? A čeho?

Pijme přiměřené množství vhodných tekutin. Co to znamená? Ve skutečnosti je každý z nás individuální, co se týče potřeby pití. Nelze paušálně říct, že každý má vypít tři litry tekutin denně. Stejně tak nelze říct, že každému stačí litr denně. Takže velmi, velmi obecně – potřeba tekutin je 1,5 až 2,5 litru denně. Záleží na tom, jakou máte konstituci, jakou potravu jíte, jestli je teplo, jakou děláte práci atd. atd.

 

ZDRAVÍ V KAPSE: Jak se nezbláznit!!! Poradna doktorky Skulínkové

 

Myslím, že to chápeme, ale pro jistotu – například pokud je zima, jíte hodně polévek a šťavnaté ovoce, nesportujete, sedíte v kanceláři a máte čtyřicet kilo i s postelí, litr a půl tekutin denně vám bude bohatě stačit. Když je horko a vy pracujete fyzicky a hodně se zpotíte, tři litry vypijete jako nic.

Co pít?

K pití přes den jsou ideální nekalorické tekutiny, tudíž neslazené. Takže voda, případně neperlivá minerálka (slabě mineralizovaná), neslazený ovocný nebo bylinkový čaj, hodně ředěné neslazené ovocné a zeleninové šťávy. Popíjení sladkých nápojů nám sice dodá tekutiny, ale také kalorie, a to asi v naší čím dál tím obéznější populaci nepotřebujeme. Navíc metabolismus potřebuje zažívat i chvíle hladu, bez kalorického příjmu, kdy nemusí pořád něco spalovat.

 

ZDRAVÍ V KAPSE: Kytkožrouti. Poradna doktorky Skulínkové

 

A konečně sladké pití působí velmi zhoubně na zuby. Divíte se, kde se vám berou kazy? Nepopíjíte náhodou v jednom kuse limonády? A jak je to s kávou – počítá se do pitného režimu? Inu, je pravda, že kofein slabě odvodňuje, ale zase ne tolik, abychom kávu nemohli počítat za tekutinu. Ovšem všeho s mírou, jistě nemusím zdůrazňovat, že mít pitný režim založený pouze na kávě není vhodné.

Jak to udělat?

Jak se donutit pít, když máme tolik práce? Jestli pracujete v kanceláři, vypijte půl litru dopoledne a půl litru odpoledne – když vám bude na stole vždy stát velký hrnek nebo sklenice, nebude to pro vás obtížné. Je to praktičtější, než muset několikrát vstát a jít „lovit“ něco k pití. Vy jistě za den několikrát vstanete, ale spíš kvůli tomu, abyste se protáhli. Kdybyste ale byli líní se protáhnout a líní se zvednout a jít se napít, tak si prostě pro jistotu položte pití na pracovní stůl a upíjejte.

 

Zdraví v kapse: Déčko. Poradna doktorky Skulínkové

 

Pokud vykonáváte fyzicky namáhavou práci, u které se zapotíte, mějte poblíž vždy lahev s vodou a vypijte alespoň ¾ litru tekutin za každou polovinu směny. Jelikož v práci trávíme tolik času, musíme během tohoto času pít, jinak se na požadovaný objem za den nedostaneme jen díky tekutinám během hlavních jídel dne.

Přeji vám stálé zdraví!


Témata:

Nepřehlédněte