Zdravotníci se mohou registrovat k očkování. Vakcíny pro ně ale nejsou

Registrační systém k očkování proti covidu-19 pro zdravotníky se dnešním dnem spustí. Kvůli nedostatku vakcíny bude ale sloužit spíš jen pro přihlášení než k rezervaci termínů. Odložena bude registrace pro další skupiny obyvatel, která se měla spustit 1. února.

Podle Babiše to bude záležet na zájmu o očkování ze strany seniorů starších 80 let. V Česku jich podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 tisíc. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Do víkendu se jich zapsalo asi 183 tisíc a z nich zhruba 100 tisíc čeká na přidělení termínu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v neděli v České televizi uvedl, že očkování této prioritní skupiny, v níž jsou také zdravotníci a lidé v domovech seniorů, se asi o měsíc zpozdí. Původně mělo být hotové do konce února.

Pro další zájemce se měl systém otevřít původně 1. února. Měl se spustit ve stejnou chvíli pro všechny, po velkém náporu na registrační systém 15. ledna, kdy se mohli registrovat jen senioři, ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nejspíš bude další skupiny do systému pouštět postupně.

O očkování proti covidu je extrémní zájem. Během hodiny nezbyl žádný volný termín

I občanů ČR patřících do druhé prioritní skupiny je asi 3,5 milionu. Jde o lidi starší 65 let, chronicky nemocné s vybranými vážnými nemocemi nebo lidi ve vybraných povoláních důležitých pro chod státu, jako jsou policisté, vojáci nebo učitelé. V rámci skupiny jsou lidé rozděleni do pásem podle rizika, ve vyšším budou mít přednost. Nejdříve by se měli dočkat nejstarší, naopak mezi posledními jsou učitelé.

Česko dostalo zatím kolem 250 tisíc dávek vakcíny, většina je od výrobce Pfizer/BioNTech. Naočkováno bylo 196 tisíc dávek. V ČR je také asi 8 600 dávek vakcíny od druhého výrobce, americké firmy Moderna. Další by podle Peterové měly přijít ještě do konce tohoto týdne. V únoru by jí pak mělo být dalších 110 tisíc dávek. Původně měla Moderna už v lednu dodat 80 tisíc dávek, nakonec dodá zhruba čtvrtinu.

Pro celou Evropu jsou pro příští tři týdny snížené dodávky očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech asi o pětinu. Podaří se ale očkovat dříve plánovaný počet lidí díky tomu, že výrobce i úřady povolili z jedné lahvičky získávat šest místo původně plánovaných pěti dávek.

adp/ČTK

Dnes, 04:37
Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou...
Dnes, 04:18
Stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům. Nárok na příspěvek...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Historie nejvytíženější tuzemské dálnice je velmi bohatá. Vzhledem ke tvaru předválečného Československa, i současné České...
Včera, 19:22
Na 24 místech meteorologové zaznamenali nejvyšší únorovou teplotu od začátku měření. Nové maximum pro 24....
Včera, 15:57
Přesnost psů při testování na covid-19 je přes 90 procent. Při ukázce testování covidu pomocí...
Včera, 15:35
Poslední doba ledová už je minulostí. Krajina, kterou známe dnes, je dosud ještě zimomřivá. Bažiny,...
Včera, 15:24
V ČR loni vzrostl o 42 procent počet nakažených syfilisem. Odborníci se jen diví, protože...
Včera, 13:25
Zima je odjakživa spojena s pravou vesnickou zabijačkou. Víte, že zabijačky opět přicházejí do módy?...
Včera, 13:00
Dnes máte poslední šanci koupit si první číslo se skvělým rozhovorem s Taťánou Gregor Brzobohatou...
Včera, 12:20
Vláda se dnes večer sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu...
Reklama