• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Železnobrodská galerie nechala zrestaurovat obrazy a oponu Vlastimila Rady

  12.3.2020
  Fefík
  Další fotky

  V minulých pěti měsících proběhlo restaurování 26 obrazů Vlastimila Rady, jednoho obrazu Petra Rady a skoro 90 let staré opony.

  Po odborném restaurátorském průzkumu byly obrazy očištěny. V místech poškození byla potřebná místa lokálně prožehlena, vytmelena křídovým tmelem a po odizolování tmelů vyretušována.
  Nakonec byly malby opatřeny závěrečným konzervačním damarovým lakem, který svým matem a leskem odpovídá době vzniku obrazů.
  Poškozené okrasné rámy byly opraveny a restaurátorsky ošetřeny.

  Zčásti chybějící plasticita byla restaurována za použití silikonového kaučuku a některá místa byla domodelována ručně.
  Restaurování těchto 15 obrazů probíhalo od října do prosince loňského roku, kdy byla k restaurování předána další část obrazů.

  Václav Rabas, první malíř, který na plátně udělal z obyčejné silnice dominantu obrazu

  Na zbylých 12 obrazech Vlastimila Rady restaurátoři pracovali stejným způsobem do února, pak ještě dva dny pracovali na oponě Vlastimila Rady a Václava Rabase z roku 1923, která je umístěna v Městské galerii Vlastimila Rady.
  Práce trvaly dva dny, firma Theodorik akademického malíře a restaurátora Jana Živného je prováděla přímo v galerii.

  Nově zrestaurovaná díla v majetku města Železný Brod budou v dubnu představena veřejnosti, v případě, že by se plány galerie změnily, budeme vás informovat.

  Karbaníci, pašeráci, věštkyně a „humorné“ žánrové scény. Svět obrazů Václava Kroupy

  Vlastimil Rada (1895 v Českých Budějovicích – 1962 v Praze) byl malíř krajinář, ilustrátor a spisovatel. Vystudoval malbu na pražské AVU u profesorů Maxe Švabinského, Jana Preislera a sochařství u Jana Štursy. Byl členem a teoretikem výtvarného odboru Umělecké besedy. Navazoval na tradiční českou realistickou krajinomalbu. Proslavil se také jako autor knižních obálek a ilustrátor, především děl české (Jirásek, Neruda, Bass) a ruské klasiky (Gogol, Čechov), ale také hojně knih nebo studentských románů Jaroslava Žáka.

  V letech 1920–1925 žil v Železném Brodě, potom již stále v Praze.
  Roku 1945 byl jmenován profesorem AVU a vyučoval až do své smrti. V roce 1958 byl jmenován národním umělcem.
  Byl spoluautorem (s Jaroslavem Žákem) knih Bohatýrské trilogie – Vzpoura na parníku Primátor Dittrich, Dobrodružství šesti trampů, Z tajností žižkovského podsvětí.

  FOTO: Svět Vlastimila Rady

  Svět Vlastimila Rady - 1 fSvět Vlastimila Rady - 2 domov a světSvět Vlastimila Rady - 3 auSvět Vlastimila Rady - 4 morgalSvět Vlastimila Rady - 4a r se projíždí želbrod svtz
  Další fotky
  Svět Vlastimila Rady - 4b ghmpSvět Vlastimila Rady - 5 rabagaSvět Vlastimila Rady - 9 svtz 39


  Nepřehlédněte