Zeman v „akváriu“ se dnes sejde s dalšími kandidáty na ministerské posty

6.12.2021
Redakce

Dnes budou pokračovat rozhovory prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry nové vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Na zámek v Lánech dopoledne přijede nominant na ministra dopravy Martin Kupka (ODS) a odpoledne kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09).

Místopředseda ODS Kupka už dříve uvedl, že prioritou pro budoucí vládu mezi dopravními stavbami bude stavba Pražského okruhu a dálnice D35. Stěžejní je podle něj projektová příprava, která se nesmí zastavit. Budoucí vláda chce podle Kupky také udržet investiční tempo z minulých let. Zatímco letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury činí 127 miliard korun, na příští rok je plánováno 130 miliard. Podle Kupky hodlá také nová vláda vyhodnotit projekt PPP u stavby dálnice D4 a dále rozvíjet tento způsob zapojení komerční sféry do státních projektů.

Mezi priority poslankyně Langšádlové patří podpora a motivace mladých vědců. Už dříve uvedla, že je důležité, aby se poté, co stráví část akademické kariéry v zahraničí, vraceli zpátky do Česka. Podle kandidátky na ministryni bez portfeje je také třeba snížit byrokracii a udržet výdaje na výzkum a vývoj ve výši dvou procent HDP. Loni byl podíl těchto výdajů 1,99 procenta HDP. Podle Langšádlové by také, po konsolidaci veřejných financí, měly peníze na vědu postupně růst. Jako další důležitý krok už dříve zmínila i vytváření podmínek pro zapojení většího objemu soukromých zdrojů do vědy a výzkumu.

Cyklus schůzek by měl skončit v pátek 10. prosince. Dosud prezidenta v Lánech navštívilo osm navržených členů a členek budoucí vlády. Prezident musí být kvůli svému nakažení covidem v izolaci. Při setkáních tedy sedí na invalidním vozíku v plexisklové buňce. Debata se vede přes mikrofony.

Někteří právníci a politologové poukazují na to, že pohovory prezidenta s kandidáty na ministerské funkce nemají oporu v Ústavě ČR. Kritici považují cyklus schůzek za průtahy při jmenování nové vlády v době, kdy se Česko potýká se silnou vlnou covidové epidemie a zdražováním. Pět stran uzavřelo koaliční dohodu 8. listopadu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte