Zemětřesení nepřineslo jen zkázu a zmar, povstal z něj i unikátní kostel

Došlo k němu ve čtvrtek 13. srpna 1868 v 21.30 hodin a zničilo město Arica, které tehdy leželo na území Peru a nyní se nachází v Chile. Katastrofa obrovského rozsahu se potom stala podnětem pro vznik kostela revoluční konstrukce.

Toto zemětřesení pravděpodobně vyvoláno oceánskou zemskou deskou Nazca, která se podsouvá pod jihoamerickou pevninskou desku. Jeho síla se odhaduje na 8,5 až 9,0 Richterovy stupnice a podle soudobých zpráv celkem trvalo pět až deset minut. Jeho epicentrum se nacházelo v pobřežních vodách Tichého oceánu a vlny tsunami, které vyvolalo, byly zaznamenány na Havaji, v Japonsku, Austrálii a na Novém Zélandě. Otřesy byly zaznamenány až 1400 km směrem na severozápad v Peru a 224 km na východ v Bolívii. Do 25. srpna téhož roku potom následovalo asi 400 dalších, již menších otřesů.

arica tsunami zemětřesení přírodní katastrofa 1024px-Arica_after_the_earthquake_(1868)
Město Arica doslova smetené zemětřesením a tsunami
(Arica after the earthquake (1868), commons.wikipedia, unknown, Public Domain)

Následky této události byly katastrofální. Zemětřesení následovaly dvě vlny tsunami, z nichž ta první, vysoká 12 metrů, dorazila k městu 52 minut po zemětřesení a druhá o výšce 16 metrů dorazila 73 minut po ní. Tyto masy valící se vody téměř úplně zničily jižní části Peru, včetně Aricy a dalších měst a zmařily životy 25 000 až 70 000 osob. O jejich síle nejlépe svědčí to, že tři lodi zakotvené v přístavu odnesly až 800 metrů do vnitrozemí a jednu z nich téměř zničily.

Obětí této katastrofy se stal i kostel San Marcos (kostel sv. Marka) v Arice starý 226 let. Nový místo něj navrhl Gustav Eiffel, a to zcela unikátně, jako celokovovou litinovou stavbu. Ta se vyrobila ve Francii a do Jižní Ameriky byla dodána jako montážní díly v roce 1876. Po smontování se stala ústředním bodem centra města a plány na sestavení kostela byly uloženy uvnitř kostela.

Děsivý účet druhé největší sopečné erupce 20. století. Stejné, ne-li horší, nebezpečí hrozí i dnes

Zůstaly by tam dodnes, kdyby během tzv. 2 tichomořské války v letech 1879 – 1883, kterou vedlo Peru s Chile a Bolivií v zásadě o naleziště ledku, nevznikla obava, že by kostel mohl padnout do rukou nepřítele, tj. chilské nebo bolivijské armády. Hrozilo přitom, že by byl rozmontován a odvezen s sebou jako válečná trofej. Proto byly plány uložené v kostele vyzvednuty a hozeny do oceánu. Tato obava nebyla lichá, ale kostel přesto zůstal na svém místě. Aricu a území kolem ní sice skutečně obsadila chilská armáda, ale na základě pozdější mírové smlouvy muselo potom Peru tuto oblast postoupit Chile a k přestěhování kostela tak nebyl důvod.

Zemětřesení však v této oblasti hrozí stále. Zatím naposledy bylo pobřeží Peru a Chile postiženo silnými zemětřeseními v letech 1960 a 2010 a další budou jistě následovat jen, jak pnutí mezi tamními zemskými krami dosáhne znovu kritické hranice.

Varování z Islandu. Sopka otrávila lidi i zvířat

 

Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama