• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zemřel znalec kresleného humoru Ivan Hanousek

  10.3.2023
  Fefík

  Ivan Hanousek, teoretik kresleného humoru, novinář a publicista a spoluzakladatel České unie karikaturistů, včera, tedy 9. března zemřel. Loni v květnu završil osmdesátku.

  Ivan Hanousek, teoretik kresleného humoru, novinář a publicista a spoluzakladatel České unie karikaturistů, včera, tedy 9. března zemřel. Loni v květnu završil osmdesátku.

  Ivan Hanousek prosadil kreslený humor ve všech tiskovinách, kde byl redaktorem. Třeba ve sportovním týdeníku Stadion (1973–86), tady se zasadil i o vznik mezinárodní soutěže kresleného humoru se sportovní tématikou s názvem Emil Stadiónu, protože do věci zainteresoval i legendárního atleta Emila Zátopka, který předával ceny oceněným autorům.

  Hanousek profesionálně začínal v redakci Večerní Prahy, později byl redaktorem v dětských časopisech Čtení pod lavici, Junák a Pionýrská stezka.

  Po změně poměrů v Československu pracoval v nově vzniklých humoristických časopisech. V měsíčníku Škrt pracoval v roce 1990 jako redaktor pro kreslený humor a od dubna 1990 do června 1991 připravoval týdeník KUK, kde byl zpočátku šéfredaktorem.

  V březnu roku 1990 Ivan Hanousek inicioval založení České unie karikaturistů, v jejímž předsednictvu působil do roku 2011 – nejprve jako tajemník, pak jako místopředseda.

  Výstava fotografa K. O. Hrubého. Avantgarda, socialistický realismus, folklór i poezie všedního dne

   

  V letech 1991 a 1992 působil ve vedení redakce zpravodajství Československé televize, v letech 1993 až 2002 pracoval pro Český rozhlas; nejprve byl tajemníkem studia a od roku 1997 byl náměstkem ředitele pro komunikaci ČRo Regina Praha.

  Byl všeobecně považován za nejkomplexnějšího teoretika kresleného humoru v Československu a až do konce loňského roku vydával obsáhlý e-mailový časopis e-GAG.

  Byl členem mezinárodních porot mnoha soutěží cartoons v Česku, Slovensku, Polsku, Turecku a na Kypru.

  Zdroj: Bumerang + Wikipedie  Nepřehlédněte