Zemřela Esther Béjarano, přeživší z osvětimské táborové kapely

12.7.2021
Simona Knotková

Esther Béjarano, rozená jako Esther Löwy, byla dcerou hlavního zpěváka židovské obce v německém Saarlouisu. Byl to právě on, který ji odmalička vedl k hudbě, což jí během holocaustu pravděpodobně zachránilo život.

Vzpomínky kluka, který přežil Osvětim i pokusy Doktora Smrti. Kniha Mengeleho dvojče A-782 vypráví mimořádný příběh

V roce 1939 se pokusila neúspěšně emigrovat do Palestiny. Následně skončila na nucených pracích v táboře Landwerk Neuendorf. Odtud byla v dubnu 1943 společně s ostatními převezena do Osvětimi. Díky svým hudebním dovednostem se stala členkou ženského orchestru, který hrál mimo jiné k pochodu nově příchozím zajatcům.

„Zatímco jsme hrály, měly jsme slzy v očích. Nově příchozí nám mávali a tleskali nám, ale my věděly, že míří přímo do plynových komor,“ vzpomínala žena v pozdějším rozhovoru.

Kameny zmizelých připomínají oběti holocaustu. Žena, která mordor přežila, poznala lásku v Terezíně

Z Osvětimi byla deportovaná do Ravensbrücku, kde se ke konci války zúčastnila pochodu smrti. Jako jedna z mála vyčerpávající cestu přežila a dočkala se osvobození americkými vojáky. Ještě téhož roku přesídlila do Palestiny a založila si zde rodinu.

V roce 1960 se vrátila do Německa, kde se kvůli vzrůstajícími antisemitismu začala politicky angažovat. Spoluzaložila a předsedala Mezinárodnímu osvětimského výboru. Proti rasismu a nenávisti bojovala i umělecky a společně se svými dětmi založila skupinu Coincidence. V pokročilém věku se nezalekla ani spolupráce s hiphopovou kapelou Microphone Mafia. „Všichni milujeme hudbu a sdílíme společný cíl – bojovat proti rasismu a diskriminaci,“ okomentovala Béjarano nevšední uskupení.

Odvolaná ombudsmanka srovnává covidová opatření s holokaustem. Hájí se na sociálních sítích

Zemřela 10. července 2021 v Hamburku ve věku 96 let. Příčina smrti nebyla upřesněna.

Zdroj: Wikipedia, Daily MailNepřehlédněte