Žižkov trápí gentrifikace a drahé bydlení. Černá ruka kdysi nastěhovávala chudé do prázdných bytů!

8.12.2018
Andrea Cerqueirová

Procházky se zúčastnilo téměř padesát lidí všech generací – Žižkováků i přespolních. Neblahé plody gentrifikace, která se projevuje například novými trendy kavárnami a barbershopy, jeden z průvodců ukázal například na nově zrekonstruovaném domě, kde se byt 4+kk nyní pronajímá za 118 tisíc měsíčně.

Vysídlování původních a chudších obyvatel

„Největší problém gentrifikace nejsou její kulturní projevy, ale především zdražování a vysídlování původních a chudších obyvatel čtvrti,“ uvedl při procházce Radek Měkký z Kolektivu 115.

Z dělnického Žižkova na Pražský hrad. Tak vypadala cesta první dámy Olgy Havlové

„V Seifertově ulici jsme vypátrali dům, který jeden majitel pronajímá celý na AirBnB. Před Milíčovým domem jsme povídali o Přemyslu Pitterovi a četli ze vzpomínek Franty Sauera na založení organizace Černá ruka, který nastěhovával lidi bez bydlení do prázdných bytů,“ řekl Měkký Našemu REGIONu.

Příkladem jsou Vídeň nebo Barcelona

Na Parukářce se podle jeho slova řešil především developerský projekt Central Group a financializace bydlení. „Ačkoli developeři tvrdí, že se málo staví, čistý zisk za poslední rok měl Central Group 1,2 miliardy korun. Byty v jeho projektu na Žižkově se mu nepodařilo prodat, protože jsou předražené. Třetinu z nich mají ruští vlastníci, kteří zde nebydlí,“ uvedl.

FOTO: Naučná procházka Žižkovem

Naučná procházka Žižkovem - Foto Kolektiv 115 – 2Naučná procházka Žižkovem - Foto Kolektiv 115 – 3

Dodal, že na procházce byla řeč také o tom, jak těmto jevům zabránit. „Důležité jsou regulace jako ve Vídni nebo Barceloně. Ale také začít o městě mluvit, nebát se spojovat se a ozývat se se svými problémy,“ uzavřel. Procházka se uskutečnila v rámci oslav čtvrtého výročí existence žižkovského autonomního kulturního centra Klinika.Nepřehlédněte