Žižkov už není, co býval. Platí to i v dobrém

4.11.2020
Fefík

Rušení nočního klidu, znečišťování ulic, lidé bez domova v parcích. To jsou nejčastější přestupky a problémy, se kterými se v současnosti potýká Praha 3. Mapa kriminality v centrální městské části dříve obsahovala násobně více krádeží a vloupání. To se ale mění. Tato situace se ale netýká jen Prahy 3.

„V obecné rovině je možné říci, že počty kriminálních prohřešků klesají dlouhodobě v celé Praze,“ komentuje vývoj Eva Kropáčková z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a dodává: „Je třeba si uvědomit, že statistiky jsou pouze čísla, která se dynamicky mění a jsou velmi proměnlivá. Statistiky vždy zaznamenávají aktuální data, přičemž v průběhu vyšetřování často dochází k překvalifikování, rozšíření právní kvalifikace a dalším zjištěním ovlivňujícím vývoj daného případu.“

Nové knihy o Praze. Dozvíte se zajímavosti z historie Spořilova, Záběhlic, Žižkova a Dejvic

Centrum města trápí ve větší míře kapesní krádeže, čtvrti na okraji metropole se zase potýkají s vykradenými byty a domy.

Zajímavý vliv na kriminalitu má také vyhlášení výjimečného stavu. K tomu v novodobé historii došlo poprvé a všechny městské části Prahy hlásí v souvislosti s ním přibližně pětinový pokles počtu přestupků a trestných činů.

Mapa kriminality na Praze 3 Mapa kriminality je užitečný nástroj, který slouží ke sledování vývoje kriminality v čase. Vytvořila jej nezisková organizace Otevřená společnost a pravidelně jej aktualizuje dle policejních statistik. Mapakriminality.cz ukázala zajímavý vývoj kriminálních činností, jako jsou krádeže aut anebo vykrádání bytů.

Praha 12: NE demolici obchodního centra Sázava trvá! Neznáme záměry stavebníka!

Na území Prahy 3 za posledních sedm let násobně poklesl počet odcizených automobilů. Počet vykradených bytů se snížil o polovinu. Loni bylo v Prze 3 ukradeno 41 vozidel (v roce 2013 jich bylo 174), vloupání do bytů bylo nahlášeno 90 (v roce 2013 jich bylo evidováno 178).

Statistiky obvodní policie mají Prahu 3 rozdělenou na dvě oblasti, a to Žižkov a Jarov. Index kriminality těchto částí se v loňském roce pohyboval někde v polovině statistiky centrálních městských částí Prahy. Lépe si dlouhodobě stojí Jarov.

Uměním proti šedi. Velkoformátové murály oživí okolí několika stanic

Zajímavý je také tzv. index kriminality, se kterým pracuje Policie ČR a který ukazuje poměr počtu trestných činů na 10 tisíc obyvatel.

„I přes dlouhodobý pozitivní trend ve vývoji kriminality se naše policie potýká s přestupky, které nemají okamžité řešení, ať už jde o rušení nočního klidu, znečišťování ulic zejména psími exkrementy nebo problémy spojené s životem bez domova,“ dodala tisková mluvčí Prahy 3 Lucie Bukovanská.

Ve středověkém areálu Řepora už zase hořeloNepřehlédněte