• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zlatý Ámos: Děti nominují své nejoblíbenější učitele

  15.10.2017
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Už je to čtvrt století, co děti poprvé nominovaly své nejoblíbenější učitelky a učitele na ocenění Zlatý Ámos. Do letošního jubilejního ročníku začaly děti přihlašovat své oblíbené pedagogy už 5. října – tedy na Světový den učitelů – čas však mají až do 31. prosince. Veřejné finále soutěže proběhne 23. března a slavnostní korunovace vítěze v sobotu 24. března příštího roku.

  Pokrokář, reformátor a Učitel národů

  Jan Amos Komenský (1592–1670) byl jeden z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů.  Věhlas získal především díky svým pokrokovým názorům v oblasti pedagogiky a jeho poznatky, nejen o způsobu vyučování, ovlivnily celé evropské myšlení. Protože řada z jím stanovených zásad systematického vzdělávání platí dodnes, těší se i téměř 350 let po své smrti velkému respektu učitelské obce i samotných dětí.

  FOTO: Jan Amos Komenský

  Jan Amos Komenský - Johan_amos_comenius_1592-1671Jan Amos Komenský - Komenského busta v maďarském městě SárospatakJan Amos Komenský - J.A.Komensky, obraz V. BrozikaJan Amos Komenský - Mědirytinový předtitul sebraných didaktických spisů J. A. Komenského vydaných v Amsterdamu roku 1657Jan Amos Komenský - Možné rodiště Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
  Další fotky
  Jan Amos Komenský - Muzeum Komenského – třída z doby Jana Amose Komenského, PřerovJan Amos Komenský - Obraz Jan Ámos Komenský, učitel národů z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy, 1918Jan Amos Komenský - Reliéf na budově školy v obci DolanyJan Amos Komenský - Rembrandtův obraz Starý muž, zřejmě zobrazující Jana Amose Komenského – detailJan Amos Komenský - Rembrandtův obraz Starý muž, zřejmě zobrazující Jana Amose KomenskéhoJan Amos Komenský - Titulní strana prvního vydání knihy Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce, která vyšla pravděpodobně v saské Pirně roku 1631

  Ale i mezi dnešními učiteli najdeme pokrokáře, kteří posouvají vyučování na zcela jinou úroveň a díky svému přístupu k dětem získávají jejich respekt i lásku. A právě tyto učitele mají děti možnost ocenit i jinak, než jen bezvadně zpracovaným domácím úkolem – nominací na dnes již tradiční cenu Zlatý Ámos.

  Škola hrou aneb 10 vyučovacích zásad J. A. Komenského

  Učit se musí od mládí; povinná školní docházka (chytří, hloupí, chudí, bohatí atd.); názorné vyučování, nutnost určitého stupně vzdělání; horlivost; přiměřenost látky k věku; vše převádět do praxe; vyučovat od jednoduššího ke složitějšímu; nutnost stálého opakování; žák má být současně učitelem; vyučování má být zábavné.

  Hlavní slovo mají děti

  Anketu o nejoblíbenějšího učitele České republiky vyhlašuje a organizuje nezávislé občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Posláním celého projektu je především ocenění a popularizace učitelů. Žáci a studenti nominují ty ze svých učitelů, kteří podle jejich mínění významně přispívají k utváření kvalitního vztahu mezi žáky a učiteli (vychovateli), dětmi a jejich vedoucími. Navrhovat kandidáty mohou pouze žáci základních a středních škol, případně pak dětských zájmových sdružení. Navržený kandidát však musí se svou nominací souhlasit a svůj souhlas stvrdit podpisem. Vítězi ankety náleží titul Zlatý Ámos vždy jeden školní rok. Kompletní pravidla ZDE.

  Zlatý Ámos: Slavnostní start 25. ročníku
  (www.youtube.com)

  Žáci musejí svou nominaci obhájit

  V písemné přihlášce musejí děti stručně charakterizovat svého kandidáta a zaslat popis alespoň jedné příhody, kterou se svým učitelem prožily. Aby bylo skutečně jasné, že se jedná o učitele, který má širokou podporu, je třeba připojit i podpisy alespoň 100 osob, které s návrhem souhlasí (nemusejí to být jen děti). Organizátor však v pravidlech myslí také na menší školy a zájmová sdružení. Na menších školách stačí podpisy alespoň poloviny všech žáků a u malých zájmových sdružení alespoň poloviny všech členů.

  „V lednu a v únoru příštího roku proběhnou regionální kola, kde žáci musejí před porotou přihlášku svého kantora obhájit. Semifinále je plánováno na začátek března. Anketa vyvrcholí v pátek 23. března 2018 veřejným finále. Slavnostní korunovace bude jako tradičně na Kantorském bále v sobotu 24. března 2018,“ upřesňuje organizátor celonárodní ankety Zlatý Ámos.

  Některým skromnost účast nedovolí

  Historicky první ročník ankety se konal ve školním roce 1993/1994. Tehdy se jej zúčastnilo 19 učitelů a prvním Zlatým Ámosem se stal pan učitel Petr Martínek z Vlašimi. Celkově se během 24 let existence zúčastnilo této ankety 844 účastníků. Podle organizátora však děti nominovaly mnohem více učitelů – řada z nich, snad ze skromnosti, však nominaci nepřijala. Rekordním ročníkem co do počtu účastníků byl prozatím školní rok 2012/2013, kdy se o titul Zlatý Ámos ucházelo celkem 65 nominantů.

  FOTO: Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku

  Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0211Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0209Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0207Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0196Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0191
  Další fotky
  Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0182Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0186Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - DSC_0188Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - Johan_amos_comenius_1592-1671Zlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - Muzeum Komenského – třída z doby Jana Amose Komenského, PřerovZlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - Rembrandtův obraz Starý muž, zřejmě zobrazující Jana Amose Komenského – detailZlatý Ámos – Slavnostní zahájení 25. ročníku - Titulní strana prvního vydání knihy Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce, která vyšla pravděpodobně v saské Pirně roku 1631

  Silná Praha a střední Čechy

  Nejvíce oblíbených učitelek a učitelů je podle statistik pořadatelů Zlatého Ámose v Moravskoslezském kraji – 144. Dva z nich se mohou pochlubit titulem nejoblíbenější učitelka. Rekordmany v počtu Zlatých Ámosů jsou však kraje Středočeský a Jihočeský. V každém z nich učí čtyři. Středočeský kraj je zároveň na druhém místě v celkovém počtu kandidátů na titul – celkem 121. Se 116 účastníky ankety je na třetí příčce Praha. Stejně tak se Praha se Zlínským krajem dělí o třetí místo v počtu Zlatých Ámosů – 3.

  PÍSEŇ ZLATÝ ÁMOS

  MP3

  Text a notový zápis

  Na opačném konci statistiky, tedy na posledním 14. místě co do počtu účastníků, je Karlovarský kraj. Tady žáci za 24 let trvání ankety nominovali pouze 18 pedagogů. Přesto i tady učí jeden Zlatý Ámos. Stejně, jako v kraji Libereckém, Pardubickém, Vysočině, Jihomoravském a Olomouckém. Pouze dva kraje – Plzeňský a Ústecký – se Zlatým Ámosem chlubit nemohou.

   

     Nepřehlédněte