Přeborníky na změnu pohlaví najdeme prý v Thajsku. Říká se, že moc nezáleží na psychologii a s tím spojené psychické přípravě na tak velkou změnu, důležité je, že nákladný zákrok zvládnete zaplatit.
K psychologovi i na psychiatrii
V Česku všechno funguje podle jasně daných pravidel. Člověk, který se rozhodl pro změnu musí projít kolečko několikerých vyšetření: psycholog, psychiatr, sexuolog. Vyšetření musí vyloučit lidi, kteří jsou třeba duševně nemocní a ty, kteří podléhají sebeklamu.
V další fázi lékařské konzilium uzná výsledky a stanoví postup léčby. Teď už pacient, vybírá, jaké bude jeho nové jméno.
Potom přichází hormonální léčba. Ta musí navodit to, aby sekundární pohlavní znaky připomínaly opačné pohlaví .Takže třeba mužům přestanou růst chlupy po těle. Ženám začnou růst vousy. Tohle všechno trvá asi dva roky. Ovšem hormony už pacient bude brát do konce života.
Z muže ženu, z ženy muže
Potom jsou na řadě plastické operace. Ženám lékaři vezmou ňadra, nechají jim jen prsní dvorce a bradavky. Potom vyjmou také dělohu a vaječníky, místo toho vytvarují penis a močovou trubici. Lidé, kteří tuto změnu podstoupili si stěžují, že jejich nářadíčko moc nefunguje, nebo na to, že mají problémy s močovou trubicí. Penis také nejde ztopořit obvyklým způsobem, musí se to dělat mechanicky.
Pokud se mění muž na ženu, tak to z laického pohledu vypadá jako snazší a lepší práce. Muž je v prvním kroku vykastrována potom mu lékaři amputují penis. Z malé výseče žaludu chirurg udělá klitoris, z šourku pak stydké pysky. Vagínu vytvarují z kůže penisu a pacientovi zůstane zachovaná močová trubice. Na první pohled tedy všechno funguje lépe než při „přestavbě“ z ženy na muže.