Zrýt, zastřihnout, svázat, zabalit do jutového kabátu. Zazimování zahrady

1.12.2020
Jiřina Pouzarová

Záhony

Většinu květin pěstujeme na záhonech. Nejdůležitější je odstřihnout včas odkvetlé kusy trvalek, odplevelit záhon a prokypřit půdu – poslední jmenované platí ostatně i pro půdu ve skleníku či kdekoliv jinde. Rozhodneme-li se vysadit nějaké nové druhy, dobře je zalijeme a nahrneme na ně suché listí. Okrasné trávy nestříháme, ale jen je svážeme, aby netrčely do stran a nelehaly pod tíhou napadaného sněhu.

Máme-li skalku očistíme od napadaného listí a pak zakryjeme jehličnatými větvemi. Nad druhy, které jsou zvláště citlivé, vytvoříme improvizovanou stříšku. Také ve skleníku odstraníme posklizňové zbytky rostlin a půdu lehce zryjeme. Samozřejmě je dobré ji také lehce prohnojit. Ani v zimě nesmíme zapomenout na zálivku.

Podzimní údržba domu. Od střechy až po sklep

Kdy a které keře zastřihávat

Keře, které kvetou na jaře, zastřihneme na podzim, zatímco ty, které kvetou v létě, zastřiháváme až začátkem jara. Keře, které kvetou od jara až do podzimu, nemusíme zastřihávat vůbec. Oblíbený ptačí zob, který je vhodný pro živý plot, pouze zarovnáme nožkami, aby plot získal kompaktní tvar. O dosažení kompaktního tvaru se snažíme také při zastřihávání dalších keřů, u těch se však snažíme nezkracovat výhony příliš.

Jehličnany si žádnou zvláštní péči nežádají. Pozor však na sloupové druhy jako například na oblíbený jalovec skalní. Pod nánosem sněhu mohou tyto jehličnany trpět, proto je dobré je stejně jako okrasné traviny svázat. Nemusí to být pevně, ale zkrátka tak, aby si udržely uzavřenější a celistvější tvar. U jehličnanů je důležitá i zimní zálivka.

Co s truhlíkovými květinami?

Někteří z nás pěstují květiny jen na terase, balkonu nebo v truhlíku na okenním parapetu. Některé rostliny, například petunie či surfinie je nutné po sezoně zcela zlikvidovat. Odstraníme je s celým balem a květináč umyjeme. Rostliny vyhodíme do popelnice, protože ani do kompostu nejsou vhodné.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Muškátům odstraníme květy, omezíme zálivku a dáme je do chladné místnosti do 15 stupňů Celsia.

Jehličnany a stálezelené vřesovištní rostliny by v květináči mohly promrznout. Květináč tedy obalíme bublinkatou fólií, kterou ještě zakryjeme jutovým plátnem. Takto ošetřenou rostlinu v květináči již stačí dát k domovní zdi, aby na ni moc nefoukalo.

Stromy oblékněte do jutového kabátu

Máme-li na zahradě ovocné stromy, je potřeba je uchránit před zvěří, která by je mohla okusovat. K tomu slouží kruhové ohrádky z drátěného nebo plastového pletiva. Velmi mladé stromky může potrápit také kolísání teplot. Opět pomůže jutové plátno, do kterého kmen zabalíme třeba jako do kabátu.

Trávník sestřihneme jej na tři až pět centimetrů, ale okrasnou trávu před zimou nikdy nesestřiháváme, protože by se do trsu mohla dostat voda a tráva by vyhnila. Postačí svázání jutovým provazem. Touto dobou budeme mít hodně práce s odhrabáváním spadaného listí.

Nezapomeňte ani na nářadí

Nářadí je vhodné omýt a uskladnit. Péči si žádají motorové přístroje na benzin. Palivo z nich vylijte a motor nechte doběhnout do prázdna.

Zelený strážce domu. Živý plot jako když střihneNepřehlédněte