Zrzavého fantaskní obraz byl skvělou investicí, za čtyři roky zdvojnásobil svou cenu

13.12.2020
Fefík

Obraz Jana Zrzavého Fantastická krajina se v Praze vydražil za 28,08 milionu korun, což je nový autorský aukční rekord doma i ve světě.

Dosavadní rekord autora držel obraz Spící hoch, který se v roce 2013 prodal v Londýně za 450 000 liber, tehdy 14,7 milionu, i s poplatky 19,3 milionu korun.

Obraz Fantastická krajina stejná společnost jako v neděli 6. 12. dražila už před čtyřmi lety a tehdy se prodal za vyvolávací cenu 12 milionů korun – a i tehdy to byl Zrzavého autorský rekord. Teď se obraz vyvolával za 20 milionů korun.

Fantastická krajina, olej z let 1913-14, lze bezpochyby označit za jednu z nejlepších olejomaleb Jana Zrzavého, která se za posledních 20 let dostala na český i zahraniční aukční trh.
Práce má jednoznačnou literární inspiraci Juliem Zeyerem, který se popisem obdobných krajin ve svých literárních dílech zabýval. Obraz se vyznačuje velkou senzitivitou. Uvádí diváka do fantaskní krajiny, která bývá označována rovněž za ráj.

Génius Jan Zrzavý maloval v noci smutek a opuštěnost. Proč ho fascinovala prázdná a depresivní místa?

„Zrzavý se motivem ´fantaskních´ krajin podrobně zabýval. K obrazu existuje několik přípravných kreseb a zároveň i velmi podrobná tužková kresba, kterou vydal ve své monografii z roku 1941. Pro znázornění fantaskních krajin měl autor možná ještě jedno východisko, které mu tehdy představovaly spiritistické kresby, jež jej právě v období po roce 1910 silně přitahovaly a byly ve velké výstavní a publicistické oblibě. Zrzavý před diváka staví důmyslnou hru s měřítky, objemy a barevnými kontrasty, jimiž ho uvádí do jiného světa,“ uvádí znalecký posudek dr. Karla Srpa.

Obraz, který byl původně ve sbírce fotografa a malíře Františka Drtikola, byl loni v listopadu krátce vystaven v Galerii Zlatá husa. Jeho rozměry jsou půl metru krát půl metru. Známější je jeho druhá verze, provedená v menším měřítku, které dal Zrzavý stejný název – Fantastická krajina.

Ve čtvrtek se v aukční síni ArtHouse Hejtmánek dražilo jiné Zrzavého dílo, obraz Královna moří. Jeho cena Fantastickou krajinu atakovala, ale nakonec nepřekonala – zastavila se na 27,28 milionu korun.

Malíř Jan Konůpek se narodil před 135 lety. Proč se na hvězdu českého symbolismu zapomnělo?Nepřehlédněte