• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • 11 dětských hrdinů si v Praze převzalo ocenění za Dětský čin roku

  7.12.2023
  Doris Drienová

  Ocenění v 19. ročníku soutěže Dětský čin roku si ve čtvrtek na Staroměstské radnici v Praze převzalo 11 dětí. Cenu získala například desetiletá Anežka Nevoralová, která se svou sestrou darovala své vlasy nadaci, které podporuje děti a dospělé, kteří kvůli nemoci o vlasy přišli, nebo třináctiletý Jakub Montág, který uchránil svou babičku před internetovým podvodem.

  Kromě vítězů v sedmi soutěžních kategoriích rozhodli organizátoři i o třech speciálních cenách. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách detskycinroku.cz. Organizátoři obdrželi více než 380 příběhů. Výherci byli vyhlášeni v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Pomoc starším lidem, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu.

  Desetiletá Veronika Štěpánková spolu se svými spolužáky navštěvuje domov důchodců. Se seniory hraje hry, povídá si s nimi a před Vánoci s nimi například vyrábí adventní věnce. Mezi dalšími oceněnými byla Eva Martináková spolu s kamarádkami Julčou a Emou, které uspořádaly ve své škole v Ostravě Den laskavosti, kdy upekly sušenky pro učitele a učitelky a také pro žáky z první třídy. Třináctiletá Kateřina dostala cenu v kategorii Záchrana lidského života, bojovala totiž s temnými myšlenkami a přemýšlela o sebevraždě. Ocenění převzala s kamarádkou Zuzanou, která jí zachránila život.

  V kategorii Kolektivní pomoc získala cenu Adéla Haviárová. Pomohla svému kamarádovi Tomášovi, který při pokusu o salto spadl na hlavu. Nejdřív to vypadalo, že je v pořádku, pak ale začal zapomínat jména svých kamarádů. Adéla pochopila, že je situace vážná s kamarády chlapci zavolali záchrannou službu. Za pomoc přírodě získala ocenění desetiletá Tereza Ehrmanová, která na výletě i přes svůj strach odnesla z lesní cesty slepýše.

  Speciální ocenění získaly čtyři děti. Nela Kovalská a Sabina Rašťáková se ve svém volném čase věnují redaktorovi Třebovického Kapra Milanu Ševčíkovi, kterému mimo jiné pomohly naučit se psát na počítači. Jedenáctiletý David Karpíšek si na výletě s rodinou u rybníka všiml tonoucího muže, doplaval k němu a zavolal o pomoc. Díky jeho reakci se muže podařilo zachránit. David Markusík zase pomohl se spolužáky zorganizovat charitativní běh, při kterém se podařilo vybrat 15.000 korun na pomoc místnímu útulku.

  Výherci Dětského činu roku získali věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10.000 Kč na nákup školních pomůcek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte