12krát o Karajanovi. Legendární dirigent dal svůj talent do služby nacistům, a prošlo mu to

5.4.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Herbert von Karajan se narodil 5. dubna 1908 v Salzburgu, v Mozartově městě. Jak příznačné. Stal se jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších dirigentů 20. století a pocházel ze šlechtické rodiny s řecko-makedonskými kořeny. Jistou ušlechtilost pohybů přenesl i do svého dirigentského projevu. Že by jeho posluchače fascinovalo i to? A to možná ani nevěděli, že…

 • Jeho prapředek Georg Johannes Karajanis získal roku 1792 šlechtický titul.
 • Otec, lékař a nadšený amatérský muzikant, talentovanému chlapci umožnil, aby se hudbě věnoval odmalička. Karajan tak již od tří let hrál na klavír a v osmi už měl vlastní recitál. Kvůli potížím s prsty musel však hry zanechat. Jako „náhradu“ si zvolil dráhu dirigenta.

Jeho píseň se stala neoficiální nacistickou hymnou. Znáte životní příběh Horsta Wessela?

 • Do války měli němečtí umělci možnost buď opustit zemi, nebo zůstat. Když zůstali, mohli vstoupit do NSDAP nebo také ne… Když v roce 1938 v Berlínské opeře Karajan zpaměti dirigoval Wagnerova Tristana a Isoldu, stal se z něho „zázračný Karajan“. To už měl však tři roky v kapse legitimaci nacistické strany, a není tedy divu, že si ho hitlerovští pohlaváři vyhlédli jako nástroj, kterého by bylo možno použít proti velkému a na patřičných místech nedobře zapsanému dirigentovi Wilhemu Furtwänglerovi.
 • V době druhé světové války se Karajan nevyhýbal politicky angažovaným vystoupením. Několikrát nastudoval nacistickou píseň Horst Wessel Lied a v roce 1938 řídil při příležitosti Hitlerových narozenin Beethovenovu operu Fidelio. S Hitlerem si ale do oka nepadli. Vůdce ho nikdy nenechal řídit wagnerovské slavnosti v Bayreuthu. Zato se Karajanovým velkým příznivcem a ochráncem stal Hermann Göring, díky němuž mohl pracovat v Berlíně. Göring se neostýchal Karajana využít k mocenskému souboji s Göbbelsem, jehož chráněncem byl naopak Karajanův kolega a nepřítel v jedné osobě Wilhem Furtwängler. Karajan jako dirigent potom v Říši získal nejvyšší možné postavení a s tím i související moc, která se pak už navždy stala nejvyšším cílem jeho života.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

 • Ještě v únoru 1945 Karajan dirigoval koncerty v Berlíně a před postupujícími spojeneckými vojsky uprchl s manželkou Anitou na poslední chvíli. Zamířili nejprve do Itálie, posléze do Rakouska a nakonec se vrátil do Německa.
 • Karajan nebyl jen prostým členem NSDAP, nýbrž patřil i do elitního sboru jezdectva SS (Reiter SS). Spojenci mu proto po válce zakázali veřejně vystupovat, postupem doby se však záležitost „urovnala“ a v roce 1948 kariéra zázračného dirigenta mohla pokračovat dál.
 • Ještě v 60. letech si však někteří hudebníci a hudební kritici Karajanovu minulost pamatovali a neváhali ji připomenout i ostatním. Houslový virtuos Vsak Stern s ním odmítl hrát a při jedné zkoušce s Londýnskou filharmonií, kdy si dirigentská hvězda dovolila chovat se vůči hudebníkům poněkud arogantně, povstal jeden houslista a hlasitě prohlásil, že „takové nácky jako Karajan jsem za války jako válečný pilot sestřeloval“. To byly ovšem excesy, které dokázaly Karajanovu ješitnost pořádně podráždit.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

 • Když byl Karajan po druhé světové válce povolán před soud, aby se zodpovídal ze své spolupráce s nacisty, řekl: „Politika pro mě vůbec nebyla důležitá. Jsem připraven přiznat chybu s vysvětlením, že my umělci žijeme v jiném, uzavřeném světě. Jinak by nebylo možné hrát perfektně. A hudba pro mě byla a je nejdůležitější v životě.“
 • Karajan byl třikrát ženatý. První manželku, operetní pěvkyni Lemu Holgeroefovou, si vzal za ženu roku 1938. Po čtyřech letech se rozvedl a roku 1942 si vzal Annu Marii Sauestovou, rozenou Gütermannovou, z bohaté rodiny. Měla židovského dědečka, a proto byla považována za „Vierteljüdin“ (čtvrtinová Židovka). V roce 1958 se rozvedl a vzal si francouzskou modelku Eliette Mouret (*1939). Narodily se jim dcery Isabel (1960) a Arabel (1964). „Cokoli chci,“ řekla Eliette, „to mi můj manžel koupí.“ Fotografie ze svého třetího manželství potom Karajan pečlivě vybíral tak, aby nebylo znát, že měří jen 167 cm.

FOTO: Karajan

Karajan - Socha v zahradě Karajanova rodného domu – wikipedieKarajan - Karajan v roce 1963 – wikipediaKarajan - Karajan s manželkou – weltKarajan - Herbert von KarajanKarajan - Eliette von Karajan – babelio
Další fotky
Karajan - Karajan a Eliette Mouret – Le Figaro.Karajan - Karajan s manželkou – karajanKarajan - Karajan s manželkou a s dcerami Isabel a Arabel – weltKarajan - Karajan se třetí manželkou Eliette Mouret – Amazon.Karajan - Karajan se třetí manželkou Eliette Mouret – Classic FMKarajan - Rodiče Herberta von Karajana, Ernst a Marta (rozená Kosmačová) – wikipedieKarajan - Herbert von Karajan diriguje v roce 1941 – wikipedia
 • Jako jeden z mála Rakušanů si mohl po celý život nechat u jména šlechtický přídomek „von“- pokládal jej ale za svoje umělecké jméno.
 • Posledním koncertem, který Karajan řídil, byla Sedmá symfonie. O dva měsíce později, 16. července 1989, zemřel na srdeční zástavu.
 • Věřil v reinkarnaci a doufal, že se v příštím životě narodí jako orel, aby mohl létat nad svými milovanými Alpami.

 Nepřehlédněte