Nadcházející Černý pátek hýbe nejen českými obchody, Den díkůvzdání však neslavíme

25.11.2021
Jaroslav Svoboda

Den díkůvzdání, který připadá na dnešní den, patří mezi tradiční severoamerické svátky. Potomci původních obyvatel však nemají co slavit a vnímají jej spíše jako národní den smutku. Připomínají si totiž bezpráví a násilí, ke kterému docházelo při kolonizaci Ameriky Evropany.  Z historického hlediska se jedná o náboženský svátek, ve kterém lidé vzdávají díky Bohu.

Den díkůvzdání poprvé slavili tzv. Otcové poutníci spolu se spřátelenými domorodci v Americe v roce 1621 na území dnešního státu Massachusetts. Podle pověsti do Ameriky v roce 1620 připluli tzv. Otcové poutníci z Anglie, kteří zde chtěli nalézt nový život a usadit se zde. Založili kolonii a pojmenovali ji Plymouth. K jejich neštěstí, připluli těsně před zimou a neměli dostatečnou zásobu potravin, aby přečkali zimu. Polovina kolonie prý přes zimu zemřela. Po zimě však poutníci narazili na kmen indiánů Wampanoag, který je naučil jak pěstovat plodiny a tak se na konci sezóny všichni sešli a oslavili úspěšný rok plný hojnosti a bohaté úrody. Na počest této události se právě od roku 1621 slaví onen Den díkůvzdání, který byl od roku 1941 zákonem ustanoven na čtvrtý čtvrtek v listopadu.

Řady pražské policie rozšířil mistr světa v silovém trojboji

Mezi hlavní sváteční zvyky patří veselení se s rodinou a přáteli, podává se tradiční krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou nebo třeba dýňový koláč. Ovšem, nemůže chybět ani tradiční americký fotbal, průvody či nakupování. Svůj program tomuto svátku upravují i televizní stanice. Svou tradici má i americký prezident, který tradičně každý rok ušetří jednoho nebo dva krocany jako symbolické gesto.

Svátek je federální, přesto není pro všechny

V USA se jedná o federální svátek, tedy se slaví ve všech státech. Ne všichni obyvatelé však tento svátek vnímají pozitivně. Zejména potomci původních obyvatel vnímají tento svátek jako národní den smutku. Připomínají si jím totiž bezpráví a násilí, ke kterému docházelo po roce 1621 mezi původními obyvateli a nově příchozími kolonizátory z Evropy.

Milovičtí mohou při cestách vlakem využít novou cyklověž u nádraží

Černý pátek

Černý pátek následuje po Dni díkůvzdání. V tomto případě však už nejde o federální svátek, většina zaměstnanců si ale přesto bere dovolenou a většina škol je v tento den zavřená. Černý pátek je známý pro velké slevy v obchodech, které často otevírají v brzkých ranních hodinách – často už ve 4.00 nebo ještě dřív. Je to nejdůležitější den v roce, co se týká obchodníků a nákupů, protože tržby jsou tradičně nejvyšší v roce. Černý pátek také zahajuje tradičně severoamerickou vánoční nákupní sezónu.

Zdroj: Velvyslanectví USA v ČR


Témata:

Nepřehlédněte