Adventní čas si lze zpříjemnit knížkou, večerem s astrologem nebo výtvarnou soutěží

23.11.2021
Andrea Cerqueirová

Blíží se adventní čas a s ním rozjímání, touha potěšit, pomoci, něco si přečíst, někam si zajít. Přinášíme pár tipů, které dobu předadventní i adventní mohou zpestřit. Ať již to je četba knížky známé zpěvačky, návštěva večera s astrologem nebo hlasování ve vánoční výtvarné soutěži dětí z dětských domovů.

FOTO: Co může zpříjemnit adventní čas

Co může zpříjemnit adventní čas - Vanesa HodoninCo může zpříjemnit adventní čas - FOTO ROZHOVOR Bára Basiková Dodnes mě baví poznávat a dělat něco nového – foto archiv Báry Basikové 11Co může zpříjemnit adventní čas - Richard Sacher

Zpěvačce Báře Basikové vyšla druhá knížka. Nese název podle blogu „Když skočíš, já taky…“, ve kterém popisuje své pocity v době pandemie, kniha je rozšířenou verzí blogu. Svou první knihu Bára Basiková napsala ve svých devatenácti letech – jednalo se o román Rozhovory s útěkem. Zpěvačka uvedla, že vedle zpívání je pro ni psaní formou realizace.

Lidi jsou dobrý

Jeden z jejích blogů, kde se zamýšlí nad lidmi, nese název „Lidi jsou dobrý“. Publikován byl 11. července. „Vážím si třeba Ludvíka Hesse, který vymyslel babybox a který tím vynálezem zachránil mnoho dětí. Chytrý úkryt, kam maminka vloží své právě narozené miminko, které prostě nechce nebo nemůže mít… Novorozenecký inkubátor okamžitě zapne vyhřívání a spustí alarm, přivolá lékaře a ten si děťátko převezme nemocnice,“ napsala mimo jiné Bára Basiková.

Když skočíš, já taky… Zpěvačka Bára Basiková píše blog, abychom přišli na jiné myšlenky

„Je až neuvěřitelný, že výbor OSN se proti takovýmu projektu kdysi vzbouřil a kritizoval Hesse za to, že takové nakládání s miminkem absolutně odporuje několika článkům Úmluvy o právech dítěte, protože každé dítě má mít právo na jméno, svou totožnost a státní příslušnost, a že má znát své rodiče. To nepochopím. Přesto díky babyboxu přežily stovky dětí a neskončily v popelnici. A co teprve Sir Nicholas Winton, který zachránil tolik dětí před smrtí v koncentračních táborech. Lidi jsou dobrý. Věřím tomu,“ dodala.

Večer s astrologem

Večer s astrologem. Tak se jmenuje pořad, na kterém se představí novinář, spisovatel a zpívající moderátor Richard Sacher, který se astrologii věnuje už řadu let. Jeho předpovědi se objevily v řadě médií. Ve svém zábavně-poučném pořadu Večer s astrologem publikum zasvětí do základů astrologie, povypráví několik vtipných i neveselých historek ze své praxe, poradí vhodného partnera podle hvězd a prozradí, jaký bude následující rok.

Gentleman ČR 2021 Vašek Staněk imituje Evu Pilarovou

Večery v hornopočernickém divadle pomohly dětem z dětských domovů

Lze se těšit i na dárky a také na soutěž o ceny. „Hostem pořadu bude přední český kytarista Daniel Krob, známý z kapel Arakain a Kreyson, tentokrát zahraje několik libozvučných skladeb na španělku. Vstupenky je nezbytné zamluvit předem,“ uvedl Richard Sacher. Akce se uskuteční v úterý 7. prosince od 19 hodin v kavárně U mě (Jana Zajíce 36, Praha-Letná).

Výtvarná soutěž

Již po osmé může veřejnost hlasovat v rámci výtvarné soutěže pro děti z dětských domovů, kterou vyhlásil Úřad vlády ČR. Mottem letošního ročníku jsou české vánoční tradice. „Do výtvarné soutěže se i letos zapojily děti z dětských domovů z celé republiky. Zaslaná výtvarná díla budou až do konce roku vystavena v přízemí u hlavního vstupu do Strakovy akademie. Ke dni uzávěrky přihlášek dorazilo na Úřad vlády 166 výtvarných počinů od dětí ze 43 dětských domovů,“ uvedl Úřad vlády ČR v tiskovém prohlášení. O vítězném obrázku mohou až do čtvrtka 2. prosince hlasovat nejen zaměstnanci a návštěvníci Strakovy akademie, ale i široká veřejnost, a to prostřednictvím ankety na webových stránkách http://vanoce2021.vlada.cz/.

Výtvarná soutěž pro dětské domovy, pohádka pro Světlušku, hračky i čtení. Vánoce patří dětem!

„Nejúspěšnější výtvory dětských malířů, grafiků a sochařů budou jako již tradičně vyhlášeny v polovině prosince a jejich autoři pozváni, pokud to umožní epidemické podmínky, do Strakovy akademie, kde si převezmou diplomy a hodnotné dárky,“ je též uvedeno v tiskovém prohlášení. Autorkou vítězného obrázku za loňský rok, který se stal oficiálním PF 2021 Úřadu vlády, je dvanáctiletá Vanesa z Dětského domova Hodonín. Kdo to bude letos, o tom rozhodne hlasování.

Zdroje: Lenka Hatašová / archiv Báry Basikové, archiv Richarda Sachera, archiv Úřadu vlády ČR

 Nepřehlédněte