Anče, Miriam i máma ze Samotářů. Hana Maciuchová odešla za svou největší láskou

Noblesní dáma, skvělá herečka a nejlepší kamarádka. Tak na Hanu Maciuchovou vzpomínají její herečtí kolegové a kolegyně, které zasáhla smutná zpráva o jejím ochodu. Za tři čtvrtě století toho stihla opravdu hodně. Na divadle, ve filmu, v rozhlase i v televizi. Nejdůležitější pro ni ale byla její životní láska, kterou přežila o dlouhých téměř dvacet osm let.

Prokletá rakovina ji vzala milovaného partnera Jiřího Adamíru i nejlepšího kamaráda Bořivoje Navrátila. Na ni už si také jednou dělala zuby, ale Maciuchová se s ní – konkrétně s rakovinou prsu – před několika lety vypořádala. Podobně jako kdysi její maminka. Když se jí však vloni vrátila podruhé v podobě rakoviny slinivky, tentokrát už jí neunikla.

 

Divadlo odmala

Její rodiče byli nadšení ochotníci a ona hrála divadla už od školy, a také ráda zpívala i tancovala. Přestože váhala nad tím, jestli by snad neměla raději studovat angličtinu, jela pak s nejlepší kamarádkou na zkoušky na DAMU. A i když se rozhodla jen týden před přijímačkami, nakonec se na školu dostala a kamarádka ne. K jejím milovaným učitelům na Akademii patřil například Radovan Lukavský nebo Karel Höger.

Proč Krakonoš neuměl kouřit a jak Krkonošské pohádky obohatily i slovník spisovné češtiny

Tři roky po škole zakotvila v Divadle na Vinohradech, kde setrvala dlouhých padesát sezón. K nejslavnějších rolím na jeho jevišti patřila Roxana ze Cyrana z Bergeraku nebo Markétka v dramatu podle knihy Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. „Co se dá říct, když umře báječná herečka, empatický kamarád a skvělá kolegyně? My jsme samozřejmě věděli, že je nemocná, a museli jsme nejen kvůli koronakrizi, ale i kvůli Haničce přerušit představení Harold a Maude, ve kterém excelovala. Bohužel už to diváci neuvidí, je mi to strašně líto,“ řekl po jejím odchodu ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

 

Anče i Hejlová

Největší popularitu herečce ovšem přinesly filmové a televizní role. Pro všechny generace českých dětí byla Maciuchová copatou holkou zvanou Anče, která spolu s Kubou a hajným posluhovala nerudnému Trautenberkovi v televizním večerníčku Krkonošské pohádky. Objevila se také v legendárních Chalupářích v roli poněkud naivní kadeřnice Vlasty, jako vtipná a pohotová Olinka v dalším normalizačním skvostu Žena za pultem nebo jako doktorem Blažejem podváděná manželka v Nemocnici na kraji města.

V Divadle na Vinohradech si připomněli Josefa Čapka, autora Pejska s kočičkou a jeho tragický konec

Že není malých rolí potvrdila také v kultovním filmu Davida Ondříčka Samotáři. Její hlášky: „To máš z toho života, jakej vedeš,“ nebo „Podívej se na nás s tatínkem, jak jsme šťastní,“ doslova zlidověly. A jako středoškolská učitelka Miriam Hejlová v nekonečném seriálu Ulice vstupovala po deset let téměř každý den do životů desetitisíců televizních diváků. Kromě kamery si Maciuchová dobře rozuměla i s rozhlasovým mikrofonem, kde nechala naplno vyniknout sametovou barvu svého hlasu.

 

Jedině Jiří, nikdo jiný

Maciuchové se profesně dařilo v podstatě vše, na co sáhla. V soukromí však dlouhá léta pociťovala obrovskou bolest. Bylo to kvůli předčasnému odchodu jejího o dvacet let staršího přítele Jiřího Adamíry, kterého nikdy nepřestala milovat.

„Když mi Jiří zemřel, zhroutila jsem se. Nemohla jsem jíst, spát, vůbec nic tu bolest nemohlo utišit. On byl celý můj život,“ vzpomínala na něj později Maciuchová. Zamilovala se do něj na první pohled a i když byl v té době vyhlášený sukničkář Adamíra ještě ženatý, nic ji nemohlo zastavit. I pro něj to bylo jejich setkání osudové a žádná jiná potom pro něj kromě ní už neexistovala. Žili jeden pro druhého až do roku 1993, kdy Adamíra podlehl rakovině páteře. Trpěl ohromnými bolestmi a Maciuchová se o něj starala až do úplného konce. „Tak už jsou s Jiřím Adamírou zase spolu,“ řekla krátce po jejím skonu její kolegyně z divadla a kamarádka Jiřina Bohdalová. „Vím, že od jeho smrti na něho neustále myslela…“ dodala.

Dnes, 04:07
Komunitní centrum Motýlek sídlící nedaleko stanice metra Rajská zahrada slaví 20. narozeniny. Ročně pomůže více...
Dnes, 04:00
Titulek článku je potřeba brát s trochou nadsázky, jak velká ta trocha ale je? Povinná...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Vláda schválila Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030, která reaguje také...
Včera, 18:29
Film Cesta do Kandaháru vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se...
Včera, 17:46
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně...
Včera, 16:50
Blíží se narozeniny vašeho šéfa, případně jeho odchod do důchodu či jiná významná událost, a...
Včera, 15:35
Po zimě věnujte pozornost střeše domu, fasádě, oknům i dveřím a nakonec i cestičkám a...
Včera, 13:25
Musí to být velmi záhadný svět. Svět, ukrytý v temně narudlém přítmí. Mateřská hvězda je...
Včera, 11:20
Punková skupina Tři sestry, která je známá například díky hitům Průša nebo Život je takovej,...
Včera, 11:15
Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili...
Reklama