• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

  14.1.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Slavný vizionářský architekt Jan Kaplický chtěl oslavit příchod své dcery Johanny, která se mu ten den narodila, ale nedočkal se jí. Zemřel náhle na selhání srdce v ulici Československé armády poblíž dejvického Kulaťáku. Záchranáři ho už neoživili. Bylo mu 71 let.

  Vítězné náměstí je nejslavnějším kruhovým objezdem v Česku. Jak se během dějin měnilo?

  Od studenta k světoznámému architektovi

  Architekt Kaplický pochází z Prahy – narodil se tu, studoval tu gymnázium a UMPRUM a bydlel tu až do roku 1968, kdy emigroval. Od svých 31 let žil ve Spojeném království a v roce 1979 tu založil tu spolu s Davidem Nixonem studio Future Systems. Právě futuristická architektura se stala poznávacím znamením tvorby Kaplického. Ve studiu Future Systems působil 30 let, a to až do své smrti.

  FOTO: Jan Kaplický

  Jan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan Kaplický
  Další fotky
  Jan Kaplický - Eliška Kaplický FuchsováJan Kaplický - Jan Kaplický, Národní knihovnaJan Kaplický - Jan Kaplický, Národní knihovnaJan Kaplický - Jan Kaplický, Národní knihovnaJan Kaplický - Václav KlausJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan Kaplický

  Experimentoval s tzv. „organickou architekturou“, která je inspirována přírodními tvary, a vytvořil řadu pozoruhodných staveb ve Velké Británii, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Jeho studio bylo ve své době jedinou společností mimo Ameriku, která pracovala pro NASA. Díky této spolupráci si Kaplický i Amanda Levete osvojili práci s moderními materiály a technologiemi.

  Rudolfinum: Architektonický skvost a jedna z nejvýznamnějších budov v Praze našla cestu k modernizaci i úsporám

  Vztahy Jana Kaplického

  Byl dvakrát ženatý. V roce 1991 si vzal Amandu Levete, která od roku 1989 pracovala v jeho architektonickém studiu. Narodil se jim syn Josef, kterému v době smrti jeho otce bylo 13 let. S Amandou Levete se po patnácti letech rozvedl. V roce 2004 poznal při natáčení snímku Profil Elišku Fuschovou, kterou si vzal v polovině října 2007. Ta o rok a čtvrt později ovdověla a jejich společná dcera osiřela v den svého narození.

  Na „Kulaťáku“ měla vyrůst monstrózní věž pro komunistickou armádu. Proč tam nakonec není? 

  „Chobotnice“ – kontroverze, která hýbala Prahou

  Před více než 10 lety (2. března 2007) zvítězil návrh Jana Kaplického v soutěži o novou budovu Národní knihovny, kterou byste na Letné dodnes hledali marně. Ve své době se proti výstavbě postavilo vedení města i tehdejší prezident Václav Klaus. Kaplického návrh si vysloužil díky svému vzhledu přezdívky „hlen“, „chobotnice“ nebo „blob“.

  (NFKC - Nadacni Fond Kaplicky Centre)

  Malou „chobotnici“ byste dnes našli v Brně. Je čtyři metry vysoká a má půdorys 7×7 metrů. Slouží zde jako autobusová zastávka a není dílem Jana Kaplického, nýbrž jeho fanouška Martina Fergla.

  FOTO: Brněnský „blob“ na zastávce Loosova

  Brněnský „blob“ na zastávce Loosova - Brněnský blobBrněnský „blob“ na zastávce Loosova - Brněnský blobBrněnský „blob“ na zastávce Loosova - Brněnský blobBrněnský „blob“ na zastávce Loosova - Brněnský blob

  Kaplického „blob“ byl několikrát řešen u soudu, i kvůli tomu, že mezinárodní architektonickou soutěž vyhrál neprávem. Jan Kaplický totiž umístil sklad knih pod zem, ale podle zadání měl být nad povrchem. Bylo také rozhodnuto, že knihy zůstanou v pražském Klementinu. Pro knihy, které se nevešly do původních depozitářů, vznikly nové sklady v Praze – Hostivař.

  Klementinum, sídlo Národní knihovny, bylo v anketě na serveru Bored panda zvoleno za nejkrásnější knihovnu na světě.

  Praha má úchvatné knihovny, které patří mezi nejkrásnější na světě. Už jste je navštívili?

  Nejistý osud blobu

  Eliška Kaplický Fuchsová je členkou pražského zastupitelstva za hnutí ANO a v rozhovoru pro DVTV řekla, že pokud ve vládě zůstane hnutí ANO, projektu jejího muže nebude nic bránit. Vdova po českém architektovi tvrvá na tom, aby byla budova postavena na Letné. Pražská primátorka ze stejné partaje, Adriana Krnáčová, pro web Lidovky.cz v minulosti uvedla, že považuje za obrovskou chybu to, že budova od Kaplického v Praze doposud nestojí.

  Hostivice vypsala architektonickou soutěž na novou podobu centra

  Developerská firma Sekyra Group by Kaplického „chobotnici“ postavila a do budovy by investovala tři miliony korun. Vyplývá to z článku na webu Blesk.cz, který vyšel v srpnu 2017. Samotné přípravy projektu by trvaly 7 až 9 let. Podle jejího výkonného ředitele společnosti Leoše Anderleho v našem hlavním městě za posledních 25 let nevznikla žádná kvalitní moderní architektura.

  FOTO: Jan Kaplický

  Jan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan Kaplický
  Další fotky
  Jan Kaplický - Eliška Kaplický FuchsováJan Kaplický - Jan Kaplický, Národní knihovnaJan Kaplický - Jan Kaplický, Národní knihovnaJan Kaplický - Jan Kaplický, Národní knihovnaJan Kaplický - Václav KlausJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan KaplickýJan Kaplický - Jan Kaplický

     Nepřehlédněte