• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Arménská kamenná stéla v kralupském parku. Znáte její historii?

    25.7.2021

    Přiznám se, že jsem si ji všiml teprve minulou sobotu. Chodím okolo velmi často, ale nezastavuji se, bydlím nedaleko. Je umístěna docela šikovně. Musíte se dobře dívat, abyste ji zahlédli mezi vysokými keři. Zamíříte-li však po cestičce k lavičkám, nemůžete ji minout. Nedaleký pomníček Jana Husa neprotestuje. Nemá proč. Mistr Jan přeci chtěl návrat církve k původní ryzosti a ta arménská je přeci nejstarší. Nejstarší křesťanské království vzniklo v době, kdy se Řím ocitl za zenitem své moci.

    Té kamenné stéle, s křížem a s mnoha ornamenty, se říká chačkar. Arménský církevní a kulturní symbol, který se začal v této zemi šířit v devátém století křesťanského letopočtu. Prastará země a prastarý národ. Civilizace z doby, kdy Řecko i Řím byly ještě v kolébce. Nebojte se, nebude to dnes o Arménii, na to by jeden krátký článeček rozhodně nestačil. Vrátíme se k té kamenné stéle. Nejen kříž, ale i symboly dávné mytologie, v podobě tvorů s ženskými hlavami a ptačím tělem. Známe několik druhů těchto tvorů. Prvními jsou harpyje. Ošklivé, kruté, nelidské. Jejich vlastnosti jsou vyjádřeny i jejich podobou, ke které se přidává i tělo dravého ptáka. V řecké mytologii se s nimi setká Iáson se svými druhy, na cestě za zlatým rounem. Ostrov, ke kterému připluli, obýval věštec Fíneus, kterého bozi potrestali za to, že prozrazoval lidem jejich úmysly. Trest spočíval v tom, že seděl u prostřeného stolu, ale kdykoliv vztáhl ruku po nějakém soustu, přiletěli harpyje a vše mu dokázaly okamžitě pozřít.

    Tip na výlet: Sázavský klášter a obraz, který otevírá oči

    Dalším tvorem je alkonost. Je to naprostý protiklad harpyje. Název pochází z řeckého slova ledňáček. Půvabná dívčí tvářička, krásné, barevné peří. Nalézáme je ve slovanské, většinou ruské mytologii. Pamětníci si možná vybaví ruskou filmovou pohádku Sadko, kdy se je bájný pták v majetku perského šáha pokusí uspat svým zpěvem. Někdy se též nazývá ptákem Sirin. Což je odvozeno od Sirén, se kterými se můžeme setkat v mytologii řecké. Nebyly to mořské víly, tuto podobu jim přisoudily až pozdější časy. V původní verzi to byli nádherní ptačí tvorové, s ženskými hlavami, které omamným zpěvem lákali veslaře ke břehům ostrova, kde se jejich lodi rozbíjely o útesy.

    Známý, řecký, bájný hrdina, zatoužil slyšet jejich zpěv, ale současně nehodlal zemřít. Jeho veslaři si tedy nakapali vosk do uší, aby nic neslyšeli a on sám se nechal přivázat ke stěžni. Bylo to rozumné opatření, námořníci neslyšeli jeho zoufalé prosby, aby zamířili k ostrovu a tak všichni přežili. Chačkar je velice krásné umělecké dílo. Můžete ho vidět i v Praze, v parčíku u kostela sv. Jindřicha, kde se nachází již od roku 2014, jako symbol přátelství mezi Arménií a Českou republikou. Věnoval ji patriarcha Arménské apoštolské církve Garegin II. u příležitosti oficiální registrace této církve u nás.



    Nepřehlédněte
    23.3.2025
    LifestyleZdraví

    MUDr(C) Poradna doktorky Skulínkové