• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Arnika, zdraví z hor na vaší zahradě

    Arnika se botanicky správně nazývá prha arnika. Poznáte ji snadno podle krásných žlutých květů, jejichž obvodové lístky mají vždy tři typické zoubky. Celá rostlina je navíc pokryta jemnými chloupky, a právě ty jí daly jméno – řecké slovo arnion totiž znamená beránčí roucho.

    Na horských loukách

    Arnika je u nás přísně chráněná, a proto na sběr ve volné přírodě zapomeňte. Dá se pěstovat na zahradě, ale musíte jí vytvořit či napodobit podmínky, které má ve svém přirozeném prostředí. Nejlépe se jí daří ve vyšší nadmořské výšce nad šest set metrů, najdete ji na pastvinách, mokrých a rašelinných loukách, kde na ni svítí slunce a zároveň má chladné podloží. Na zahradě můžete vybudovat takovou horskou louku pomocí navezených kamenů a rašelinového substrátu. Pokud ale vyberete příliš teplé místo, poroste špatně. Pak je lepší bylinu a přípravky z ní koupit v lékárně.

    Na zahrádce roste skoro jako plevel. Zázrak zvaný máta peprná

    Blahodárné účinky

    Arnika obsahuje sesquiterpeny, látky s protizánělivými účinky, éterické oleje s thymolem, který má výborné antiseptické vlastnosti, nebo kumarin zpomalující srážlivost krve. Už od středověku se arnika nejčastěji využívala pro léčení zevních nekrvácejících poranění jako jsou modřiny a zhmožděniny. A stejné je to i v současnosti. Ovšem léčí také onemocnění žil, tiší revmatické bolesti nebo napomáhá splasknutí nejrůznějších otoků. Arnika zeslabuje nejen bolest v postižené oblasti, ale napomáhá také vyplavování poškozených buněk a regeneraci jemných krevních vlásečnic. Spolehlivě ničí plísně a mykózy. Kloktadlo z arniky se odedávna používá pro léčbu chrapotu a zánětu v krku. Bylina posiluje celkovou obranyschopnost organismu.

    Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

    Jak využít arniku

    Tinktura

    Na přípravu potřebujete nejen květ, ale i kořen arniky. Polévkovou lžíci rozdrceného suchého kořene a polévkovou lžíci suchého květu nasypte do tmavé skleněné nádoby s víčkem a zalijte 400 g čistého osmdesátiprocentního lihu. Sklenici dobře uzavřete a třikrát denně protřepte. To opakujte asi dva týdny. Poté obsah přeceďte přes plátýnko, klidně ho i vymačkejte. Získanou tekutinu nechte ještě dva dny stát v klidu, aby se usadil kal, a potom ji opatrně přelijte, aby usazeniny zůstaly v původní nádobě. Takto pročištěná tinktura vydrží i rok. Používá se velmi opatrně při abscesech či vředech přímo na ložiska infekce. Je možné ji i mírně naředit a ošetřovat tak hmyzí bodnutí nebo přikládat jako obklad na hematomy.

    Teplé i studené obklady

    Čajovou lžičku květů spařte 150 ml vroucí vody a nechte louhovat asi 5 až 10 minut. Namočte látku, vyždímejte a přiložte asi na půl hodiny na postižené místo. Tento arnikový nálev také můžete nechat vychladnout a používat jej pro zabalení kloubů postižených akutním revmatismem. Nechte rovněž působit 30 minut, zábal opakujte každé dvě hodiny.

    Jezte borůvky. Toto drobné ovoce dokáže zázraky

    Kloktadlo

    Stejné díly arniky, heřmánku, řepíku a mateřídoušky nechte přejít varem a louhujte sedm minut. Vychladlý nálev používejte ke kloktání, ale nepijte ho. Kloktejte několikrát denně, za dva dny vyléčíte zánět v krku, bolavé mandle i ztrátu hlasu.

    Nejbohatší přírodní zdroj mononenasycených kyselin. Olivový olej, recept na dlouhověkost



    Nepřehlédněte