Asociace nezávislých divadel nesouhlasí s vládním návrhem pro OSVČ

divadelní představení_ilustrační obrázek

Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce, nesouhlasí s návrhem vlády pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Mnozí umělci, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, jsou závislí na tržbách za odehraná představení. Často pracují v režimu OSVČ. Předseda rady asociace Štěpán Kubišta dnes řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 tisíc korun je ale pro velkou skupinu OSVČ omezující. Oslovení divadelníci vítají především osvobození od placení záloh na pojistném.

Meziroční srovnání neodpovídá realitě

Asociace později na svém webu uvedla, že meziroční srovnání nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur. To se týká i dalších podnikatelů, kteří svou práci fakturují.

„Tato jednorázová podpora řeší pouze období nouzového stavu, nicméně je evidentní, že zákaz kulturních akcí bude trvat delší dobu,“ uvádějí divadelníci a ptají se, jakou podporu mají pracovníci v kulturních organizacích očekávat v dalších týdnech a měsících, jaká pro ni budou pravidla a kdy konečně dostanou nějakou podporu, když je jejich činnost zakázána. Subjekty sdružené v asociaci míní, že by opozice měla navrhnout pětadvacetitisícový plat za dobu omezení všem členům vlády.

Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal

Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

Vláda uvedla, že vyplatí OSVČ postiženým opatřeními proti šíření koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Žadatel musí splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Původně zamýšlel úřad vyplácet podnikatelům 15 tisíc korun měsíčně.

„Návrh ve mně vyvolává rozpaky,“ řekla zakladatelka společnosti Tanec Praha a Divadla Ponec Yvona Kreuzmannová. Uvedla, že nezávislí umělci ocenili zastavení povinnosti platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění na půl roku „jako důležitý a vstřícný krok, po kterém měla následovat konkrétní finanční pomoc těm, kteří ze dne na den přišli o práci, a to na celou dobu takového výpadku“. Podmínka prokázat pro získání 25 tisíc korun, že si v prvním čtvrtletí vydělali aspoň o deset procent méně než za stejné období roku 2019 je podle ní v uměleckých profesích naprosto nevhodná.

Nemocnice na Bulovce

ČVUT vyrobilo robota na testování vzorků na koronavirus

Dotace na kulturu totiž stát poskytuje většinou zpožděně, až v březnu či dubnu, takže řada neziskovek není schopna garantovat umělcům, technikům i produkčním příjmy v prvním čtvrtletí tak, jak by si je zasloužili. „Počítá se za příjem to, co osoba fakturuje, nebo teprve to, co dostane na účet v daném kvartálu? To není vůbec jasné a může to zbavit nároku na podporu velkou část uměleckých profesí,“ uvedla.

„Pokud se ministr kultury v pondělí vyjádřil, že si myslí, že se divadla otevřou až v září, tak pro nás je to likvidační záležitost,“ uvedl k vládnímu návrhu zakladatel souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák. „Z našeho týmu 50 až 60 lidí je 95 procent OSVČ, ale jen z důvodu, že kulturní politika státu nám neumožňuje je zaměstnat, to není naše volba,“ uvedl. „Nechci to ani brát, že to (vládní návrh) tak je, mění se to ze dne na den. A když tahle krize bude pokračovat v červenci, budu moci zase žádat o 25 tisíc korun? Největší paradox ´pětadvacítky´ je, že po nás chtějí kvartální srovnání od ledna do března – proč od ledna, kdy žádná omezení nebyla?“ ptá se nejznámější tuzemský představitel nového cirkusu. Nejvíce ocenil osvobození od placení záloh pojistného.

est/čtk

Dnes, 18:33
Česko má za sebou druhý den uzávěry a přísnějších opatření proti šíření koronaviru. Epidemie dál...
Dnes, 17:35
Máte od podzimu hluboce zrytý, pohnojený a dobře připravený záhon? Pak vám za příznivého počasí...
Dnes, 14:10
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:10
O tom, že lidé neandertálského typu a předci člověka moderního nejspíš žili po nějaké období...
Dnes, 13:25
Byla to světice. Již tehdy, ve třináctém století. Světice, která nebyla ani rozsápána lvy, ani...
Dnes, 13:00
Němečtí policisté zjistili při kontrolách na hranicích s ČR padělaná potvrzení testů na koronavirus. Přestože...
Dnes, 12:03
Zákaz přejíždění mezi okresy činí problémy některým menším obcím na jižní Moravě, které leží na...
Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Reklama