Asociace nezávislých divadel nesouhlasí s vládním návrhem pro OSVČ

divadelní představení_ilustrační obrázek

Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce, nesouhlasí s návrhem vlády pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Mnozí umělci, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, jsou závislí na tržbách za odehraná představení. Často pracují v režimu OSVČ. Předseda rady asociace Štěpán Kubišta dnes řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 tisíc korun je ale pro velkou skupinu OSVČ omezující. Oslovení divadelníci vítají především osvobození od placení záloh na pojistném.

Meziroční srovnání neodpovídá realitě

Asociace později na svém webu uvedla, že meziroční srovnání nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur. To se týká i dalších podnikatelů, kteří svou práci fakturují.

„Tato jednorázová podpora řeší pouze období nouzového stavu, nicméně je evidentní, že zákaz kulturních akcí bude trvat delší dobu,“ uvádějí divadelníci a ptají se, jakou podporu mají pracovníci v kulturních organizacích očekávat v dalších týdnech a měsících, jaká pro ni budou pravidla a kdy konečně dostanou nějakou podporu, když je jejich činnost zakázána. Subjekty sdružené v asociaci míní, že by opozice měla navrhnout pětadvacetitisícový plat za dobu omezení všem členům vlády.

Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal

Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

Vláda uvedla, že vyplatí OSVČ postiženým opatřeními proti šíření koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Žadatel musí splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. Původně zamýšlel úřad vyplácet podnikatelům 15 tisíc korun měsíčně.

„Návrh ve mně vyvolává rozpaky,“ řekla zakladatelka společnosti Tanec Praha a Divadla Ponec Yvona Kreuzmannová. Uvedla, že nezávislí umělci ocenili zastavení povinnosti platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění na půl roku „jako důležitý a vstřícný krok, po kterém měla následovat konkrétní finanční pomoc těm, kteří ze dne na den přišli o práci, a to na celou dobu takového výpadku“. Podmínka prokázat pro získání 25 tisíc korun, že si v prvním čtvrtletí vydělali aspoň o deset procent méně než za stejné období roku 2019 je podle ní v uměleckých profesích naprosto nevhodná.

Nemocnice na Bulovce

ČVUT vyrobilo robota na testování vzorků na koronavirus

Dotace na kulturu totiž stát poskytuje většinou zpožděně, až v březnu či dubnu, takže řada neziskovek není schopna garantovat umělcům, technikům i produkčním příjmy v prvním čtvrtletí tak, jak by si je zasloužili. „Počítá se za příjem to, co osoba fakturuje, nebo teprve to, co dostane na účet v daném kvartálu? To není vůbec jasné a může to zbavit nároku na podporu velkou část uměleckých profesí,“ uvedla.

„Pokud se ministr kultury v pondělí vyjádřil, že si myslí, že se divadla otevřou až v září, tak pro nás je to likvidační záležitost,“ uvedl k vládnímu návrhu zakladatel souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák. „Z našeho týmu 50 až 60 lidí je 95 procent OSVČ, ale jen z důvodu, že kulturní politika státu nám neumožňuje je zaměstnat, to není naše volba,“ uvedl. „Nechci to ani brát, že to (vládní návrh) tak je, mění se to ze dne na den. A když tahle krize bude pokračovat v červenci, budu moci zase žádat o 25 tisíc korun? Největší paradox ´pětadvacítky´ je, že po nás chtějí kvartální srovnání od ledna do března – proč od ledna, kdy žádná omezení nebyla?“ ptá se nejznámější tuzemský představitel nového cirkusu. Nejvíce ocenil osvobození od placení záloh pojistného.

est/čtk

Dnes, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Dnes, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Dnes, 12:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Dnes, 10:00
Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat...
Včera, 15:25
Více než tři tisíce metrů vysoké zasněžené hřebeny jihoamerických velehor And, nejdelšího horského pásma na...
Včera, 14:00
Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se...
Včera, 10:20
Fenomén chataření a chalupaření se rozvinul v Československu za normalizace, i když trampování a pobyt...
Včera, 08:20
Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo...
2.6.2020
Duchovní život našich předků před přijetím křesťanství byl velmi pestrý. Nebyli tak negramotnými a nekulturními...
2.6.2020
Člověk si otázku „proč“ klade od úsvitu dějin. To je jistě chvályhodné, ale svět dokážou...
Reklama