Když se bavíme o kardiovaskulárních nemocech, které způsobují nejfatálnější příhody, máme na mysli především ischemickou chorobu srdeční (infarkt) a cévní mozkové příhody (mrtvice). Tato onemocnění jsou bohužel velmi častá a i když se jejich výskyt daří v posledních letech lehce snižovat, stále máme v jejich prevenci obrovské rezervy.
Ateroskleróza
Ateroskleróza neboli kornatění tepen je chronický zánětlivý proces, který vede k hromadění takzvaných plátů ve stěnách tepen. Tyto pláty se skládají především z cholesterolu, tukových buněk a vápenatých usazenin. Proces aterosklerózy je v jednom smyslu přirozený – děje se postupně se stárnutím organismu a mírné stupně aterosklerózy nacházíme i v cévách dětí. Ale našim cílem je proces aterosklerózy zpomalit.
Ve stěně cévy vzniká plát postupně – nejprve se ukládají jednotlivé pěnové buňky, potom se z nich stávají tukové proužky, následně se tvoří tukové jádro, které v dalších fázích pokrývá vazivová vrstva. Další fáze růstu plátu už jsou komplikované – může vápenatět, prasknout, nebo vznikne trombus. Tato stádia už jsou vskutku nebezpečná, protože potřebujeme, aby krev v tepnách proudila, a ne, aby se průtok zastavil. Když se totiž průtok zastaví, znamená to nedokrevnost (ischemii) orgánu, který příslušná tepna zásobuje – tedy nejčastěji srdce nebo mozku.
Rizikové faktory
Rychlost rozvoje aterosklerózy můžeme do značné míry ovlivnit. Známými rizikovými faktory jsou: zvýšený LDL cholesterol, kouření, vysoký krevní tlak, sedavý způsob života, cukrovka, obezita, a do jisté míry i genetické predispozice. Nově se zkoumají i další potenciálně rizikové faktory, jako je přítomnost dalších lipidových částic v krvi, oxidační stres, chronický zánět nebo i infekční podněty.
Cholesteroly
O cholesterolu slyšel asi každý, dokonce i o tom, že těch cholesterolů je více druhů a každý dělá v těle něco jiného. Pro jednoduchost si můžeme zapamatovat, že LDL cholesterol je ten zlý a podílí se na tvorbě ateromového plátu, a naopak že HDL cholesterol hraje ochranou roli a má antiaterogenní účinky.
Prevence
Z výše zmíněného můžeme snadno usoudit, že nejlepší prevencí aterosklerózy je povšechně dobrý a zdravý životní styl. Čili racionální strava, přiměřený pohyb, nekouření, udržování normální tělesné hmotnosti. Pokud máme nějakou tu dědičnou dispozici, ani tak není nic ztraceno a rozhodně nemůžeme říci, že naše snaha nemá smysl. Kdepak! Každá snaha se počítá, i když třebas jednou dospějeme do fáze, kdy kromě té snahy budeme užívat i léky. Náš zdravotní stav můžeme díky dobré životosprávě vylepšit vždy, nikdy není pozdě.
Zdroj: Autorský text