Blíží se další stávky studentů a studentek za klima. Jak má vypadat jejich spolupráce s politiky?

29.4.2019
Andrea Cerqueirová

„Jsem rád za každého, kdo chápe, že změna klimatu může doslova zničit naši společnost, zničit civilizaci, jak ji známe. Pozvali jsme spolu se Zelenými zástupce hnutí Fridays For Future do Evropského parlamentu. Lidovci, liberálové a konzervativci ale zabránili vystoupení zástupcům na plénu. Přesto, když jsme se s nimi sešli, tak nás zástupci hnutí neopomněli ujistit, že jsou „apolitičtí“ a šli v tom tak daleko, že zakázali webstreaming a fotky z diskuse s nimi,“ uvedl pro Náš REGION europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Řešení je především politické

„Komunikoval jsem mailem se zástupcem českých studentů. Požádal mě o podporu na Facebooku, což jsem samozřejmě rád udělal. Přestože v tomtéž mailu mě opět neopomněl ujistit, že hnutí je apolitické a já od nich podporu čekat nemohu. A právě v tom se všichni šeredně mýlí. Celá věc i její základní řešení jsou naopak především politické. Evropská levice už dávno tlačí na daleko radikálnější přístup ke zmírňování klimatické změny a jejích následků. Evropská pravice to dlouhodobě odmítá, protože chrání zisky korporací, i když to balí do obavy ze zdražování spotřebního zboží a energií,“ řekl europoslanec Pavel Poc.

Studenti chystají další stávky za klima. Politici podle nich problém stále ignorují!

Stávky jsou nestranické

Náš REGION požádalo reakci jednoho z mluvčích studentské iniciativy Petra Doubravského. „Středoškolské stávky za klima nejsou apolitické a ani apolitické být nemohou. Klimatická krize je z velké části způsobena špatnou politikou a jsou to jedině politická řešení, která mohou vyřešit klimatickou krizi. Stávky jsou však nestranické. Jsem rád za každého politika, který bere klimatickou krizi vážně a uvědomuje si, že je to právě on, kdo může klimatickou krizi řešit. A takových politiků není málo. Totéž se ale nedá říci o politických stranách. V předcházení klimatické krize totiž selhala a dále selhávají téměř všechny strany,“ řekl.

Studentům a studentkám je třeba naslouchat. Apelují, že změny klimatu se týkají nás všech!

Klima by mělo být priorita pro všechny strany

„Byla to kupříkladu vláda vedená ČSSD, kdo prolomil limity těžby uhlí na dole Bílina a umožnil tak další těžbu a spalování uhlí, produkci emisí skleníkových plynů a další ničení naší budoucnosti. Chápu všechny stávkující studenti a studentky, kteří se nechtějí fotit s politiky. Chceme, aby politici řešili změny klimatu, ne aby si z nás dělali PR tak, jak má většina politiků ve zvyku. Změny klimatu by měly být tématem číslo jedna pro všechny politické strany. Na mrtvé planetě totiž žádná z nich nebude. Kdyby se politici nechovali jako děti a přes neshody nad některými tématy dokázali řešit ty nejpalčivější problémy,“ dodal Petr Doubravský.Nepřehlédněte