Bohemian Coffee House: výběrová káva v srdci Českého Švýcarska a Lužických hor

29.11.2022
Tereza Štenclová

Před deseti lety byste v Českém Švýcarsku marně hledali místo, kde si pochutnáte na výběrové kávě precizně připravené vyškolenými baristy. S rodinnou kavárnou Bohemian Coffee House v Rumburku se však situace změnila. Zrodil se podnik, který destinaci obohatil o kávovou kulturu s přidaným gastronomickým i etickým přesahem. O jejím věhlasu svědčí i fakt, že sem jezdí milovníci kávy ze širokého okolí.

Na začátku příběhu Bohemian Coffee House stála vášeň rodiny Dužárových pro výběrovou kávu. Založili firmu, jejímž cílem bylo poskytnout prožitek, jaký si sami dopřávali především ve špičkových zámořských kavárnách. Zároveň toužili vytvořit prostor, kde by si lidé mohli odpočinout, povznést se nad každodenní shon a okusit prvotřídní kávu s domácími dezerty.

Dužárovi vytvořili prostor, kde lidé ochutnají prvotřídní kávu a dezerty.

Slast pro chuťové pohárky
‚‚První kavárnu jsme otevřeli v centru Rumburku již v roce 2018. Zanedlouho jsme ale zjistili, že nám příliš malý prostor neumožňuje uspokojit všechny zájemce, a tak po roce přišlo rozhodnutí přesunout se na nedalekou Třídu 9. května. Tam sídlíme dodnes,‘‘ vypráví Jiří Dužár, majitel kavárny a hlava rodiny.
Nabídka kavárny se postupně rozšiřovala. Dnes tu kromě skvělé kávy patří k nejoblíbenějším domácí kynuté buchty. Navíc máte na výběr z bohatých snídaní, delikátních domácích dortů a koláčů. Na lístku najdete i polévku, vejce na různé způsoby, bagety, sendviče a poklady z vlastní pekárny, která je součástí konceptu.

Váš šálek kávy
Tím hlavním, za čím se do Bohemian Coffee House lidé vracejí, je však bezesporu znamenitá káva. Každý den najdete na mlýncích výběr toho nejlepšího na espresso nebo filtrovanou kávu. ‚‚Naše výběrové kávy pochází z plantáží celého světa a jsou praženy přímo v zázemí naší kavárny v různých profilech, od světlého po tmavý,‘‘ dodává Jiří Dužár, který je zároveň strůjcem a pražičem v jedné osobě.
Nabídka káv se v průběhu roku proměňuje s ohledem na původ, odrůdu, sklizeň a zpracování. Pro každou kávu je zvolen jiný pražicí profil tak, aby vynikla jedinečná chuť a přívlastky jednotlivých odrůd. V kavárně je zpravidla k dostání více než 20 druhů káv. S výběrem vám ochotně poradí zkušený barista či baristka.
V úvodu zmíněný etický přesah kavárny spočívá v mechanice „direct trade“ Mexiko – Rumburk. Organická kávová zrna jsou totiž dodávána přímo z rodinné farmy Rancho La Victoria, která je spravována již čtvrtou generací pěstitelů kávy. V praxi to znamená, že je pěstitel kávy spravedlivě ohodnocen, a může se tak věnovat udržitelnosti své plantáže, která je živobytím pro jeho rodinu a zdrojem příjmů pro pracovníky na jeho farmě.

Výběrové kávy pochází z celého světa a jsou praženy přímo v kavárně.

Stylový design
Do posledního detailu je vyladěné nejen menu, ale také interiér kavárny. Prostor zdobí svítidla vyrobená ze starých nádražních lamp. Genia loci dokreslují také masivní lavice, které déle než 200 let sloužily věřícím na faře v saském Oppachu.
V teplých měsících se můžete usadit na zahrádce, která je umístěna ve vnitrobloku, několik metrů nad zemí na vyvýšené platformě. Při vstupu do vnitřních prostor hned pochopíte, že mezi vítanými hosty jsou také sportovci. Cyklisté tu totiž mají zřízený vlastní „parking“ pro kola, a tak se i oni mohou uvolnit a vydechnout, protože jejich dvoukolé krásky budou v bezpečí.

Zajímavé akce
S Dužárovými se můžete setkat i na řadě sportovních či kulturních akcí, kde s pojízdným stánkem připravují kávu a nabízí k ní domácí dobroty. Celá rodina fandí aktivnímu životnímu stylu a káva je podle nich jeho nedílnou součástí. Náležitě tak pečují o osvětu kávové kultury, kterou s maximální péčí zhmotňují v konceptu Bohemian Coffee House.
Prostor v kavárně také hostí kulturu. Bývají zde výstavy obrazů, fotografií či historických závodních kol nebo loutek. Velkým lákadlem je i proslulé scénické čtení Listování, pro které si tento rodinný podnik již několikrát vybral Lukáš Hejlík.

Kavárna hostí i různé kulturní akce, jako třeba Listování Lukáše Hejlíka.

Tipy na výlety po okolí
Po návštěvě tohoto jedinečného místa můžete prozkoumat i okolí. Přímo nad Rumburkem se nachází zážitkový areál Dymník s rozhlednou a skupinou kamenných sloupů – stromem života. V českých podmínkách je zvláštností také fotbalgolfové hřiště. Čtete správně, místo golfové hole míč do jamek dopravujete nohou, respektive kopáním. Je to příjemná zábava pro páry, rodiny s dětmi i partu přátel.
Z Rumburka to pak máte autem kousek do Krásné Lípy, centra Českého Švýcarska. Do nedalekého Kyjovského údolí se můžete vozem dostat za 25 minut a na oblíbené Jetřichovické vyhlídky je to jen zhruba půlhodinka jízdy. Na vlastní kůži se tak můžete přesvědčit, jak pestré vyžití nabízí Šluknovský výběžek, kde objevíte nespočet kulturních památek a přírodních zajímavostí.

Další tipy na výlety a zážitky najdete na www.ceskesvycarsko.cz.Nepřehlédněte